Індійський місяцехід «Праг’ян» передав на Землю перші наукові дані, які багато в чому змінюють уявлення про Південний полюс Місяця. Про це повідомила Індійська організація космічних досліджень (ISRO) у соцмережі X (раніше Twitter).
“ChaSTE (поверхневий термофізичний експеримент “Чандра”) вимірює температуру верхнього шару місячного ґрунту навколо полюса, щоб зрозуміти температурний режим на поверхні Місяця”, – йдеться в повідомленні.
Апарат оснащений датчиком температури з механізмом, здатним вимірювати температуру місячного ґрунту на глибині до 10 см.
У публікації також наводиться графік температури. «Наведений графік ілюструє зміни температури місячної поверхні/поверхневого шару на різних глибинах, зафіксовані під час проникнення зонда. Це перший подібний профіль південного полюса Місяця», – повідомляє індійське космічне відомство.
Як повідомив агентству Press Trust of India співробітник ISRO Бі Дарукеша, отримані дані виявилися несподіваними для фахівців: «Ми всі вважали, що температура на поверхні може становити від 20 до 30 градусів за Цельсієм, але вона становить 70 градусів за Цельсієм. Це напрочуд вище, ніж ми очікували».
Місячну місію «Чандраян-3» із місяцеходом на борту запустили 14 липня з Космічного центру на острові Шріхарікота. На початку серпня Індійська космічна агенція повідомила, що вивела станцію на орбіту Місяця. 23 серпня “Чандраян-3” виконав першу в історії Індії м’яку посадку в районі маловивченого Південного полюса, де, як вважають учені, є запаси водяного льоду. Там же раніше планувала прилунити російська станція «Луна-25», але в результаті зазнала катастрофи.