В Україні дозволяється не виплачувати аліменти — натомість розрахуватися нерухомістю. У Міністерстві юстиції України розповіли, як діє цей механізм.
Щоб припинити виплату аліментів, той із батьків, з ким проживає дитина, і той з батьків, хто проживає окремо від неї, укладають договір про припинення права на аліменти для дитини у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно. Замість щомісячних виплат можна передати на користь дитини квартиру, будинок, земельну ділянку.
“Таке рішення дозволяє звільнити одного з батьків від обов’язку виплачувати аліменти, якщо майно відповідає потребам дитини. Важливо, щоб майно, яке передається, було рівноцінною компенсацією для дитячих потреб”, — уточнили в міністерстві.
У Мін’юсті також вказали на важливі аспекти:
- Право власності на таке майно отримує дитина або дитина і той із батьків, з ким вона проживає. У другому варіанті буде спільна часткова власність.
- При передачі майна одного з батьків на користь дитини, інший з батьків зобов’язується самостійно утримувати її.
- Таке майно не може бути вилучене або відчужене без дозволу органу опіки та піклування до повноліття дитини.
- Розірвати договір можна, якщо той з батьків, з ким проживає дитина, не виконує обов’язку по її утриманню.
При цьому варто зазначити, що передане майно не звільняє батьків від повної відповідальності за утримання дитини в додаткових витратах, таких як медичне обслуговування або освіта.
“Для того, щоб укласти такий договір, необхідно обов’язково звернутися до органів опіки та піклування для підтвердження, що передача майна не порушує інтересів дитини. Договір укладається у письмовій формі, нотаріально засвідчується та підлягає державній реєстрації. Якщо дитина досягла чотирнадцяти років, вона бере участь в укладенні договору”, — пояснили в міністерстві.