Війна в Україні змусила уряд шукати нові способи збереження національного культурного спадку, особливо артефактів, які знаходяться у музеях прифронтових територій та окупованих населених пунктах. Міністр культури та інформаційної політики Микола Точицький назвав два основні напрямки роботи, які спрямовані на збереження та популяризацію української культури.
Микола Точицький в інтерв’ю “Суспільному” розповів, що через відсутність місць для зберігання артефактів в Україні, частину музейних колекцій евакуюють за кордон. За його словами, це не лише рятує культурну спадщину від потенційного знищення, а й слугує важливим інструментом культурної дипломатії.
“Ми на цьому етапі рятуємось у хорошому сенсі тим, що працюємо з нашими європейськими колегами шляхом експозиції тих чи інших артефактів. Ми не лише зберігаємо їх, а й експонуємо. У такий спосіб досягаємо другої мети — Україну бачать, про неї говорять, про її мистецтво, культуру”, — сказав Точицький.
Як пояснив міністр культури, зараз відбуваються переговори про продовження експозиції спадщини музею Ханенків у Польщі, а також із музеями Німеччини. Ці виставки сприяють підвищенню обізнаності про українське мистецтво серед міжнародної аудиторії.
“Це культурний Рамштайн, про який говорив президент України”, — зазначив Точицький.
Другий напрямок збереження артефактів — це створення сучасних сховищ із подвійним призначенням. За словами Точицького, ці об’єкти будуть слугувати не лише для зберігання культурних цінностей, а й для захисту людей.