В умовах мобілізації в Україні процес вручення повісток зазнає змін, спрямованих на прискорення та оптимізацію процедури.
Нещодавно військовозобов’язані почали отримувати повістки не лише особисто чи поштою, а й через електронну пошту. Така практика викликала безліч питань у громадян, і головне з них – наскільки це є законним, інформує портал Стіна.
Електронні повістки, що надсилаються військовозобов’язаним, засвідчуються електронним цифровим підписом керівника Територіального центру комплектування (ТЦК).
Адреси для таких розсилок беруться з оновлених даних, які громадяни вказують у державній системі обліку «Резерв+».
Відповідно до роз’яснень юристів та чинних нормативних актів, зокрема постанови Кабінету Міністрів України, повістка може вважатися врученою лише за дотримання таких умов:
- Особисте вручення громадянину під підпис.
- Надсилання повістки рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Таким чином, електронна форма повістки на цей момент не передбачена законодавчо і не є обов’язковою для виконання.
Тому адвокати стверджують, що за ігнорування електронної повістки не передбачено ні штрафу, ні іншого покарання. Однак якщо за електронною буде направлена паперова повістка за адресою, то таку повістку ігнорувати в жодному разі не можна.
Важливо також не потрапити на шахраїв, які можуть “заховати” за електронною повісткою шкідливе посилання для крадіжки персональних даних. Тому будьте вкрай пильні та довіряйте перевіреним ресурсам та офіційним доменам.