Країни Європейського Союзу 16 грудня обговорять підготовку до зими на тлі закінчення терміну дії угоди про транзит газу між Росією та Україною. Блок поступово відмовляється від постачання викопного палива з Москви. Як передає портал “Коментарі”, про це повідомляє “Bloomberg”.
Зазначається, що на першій зустрічі з Даном Йоргенсеном із Данії як новий комісар блоку з енергетики міністри мають намір розглянути варіанти зниження цін та підвищення конкурентоспроможності промисловості ЄС у період переходу до зеленої енергетики.
“Доступність енергії залишається актуальною проблемою, оскільки нестабільні ціни зумовлені геополітичною напруженістю, збоями в ланцюжку поставок і залежністю від імпорту викопного палива”, — йдеться у документі, поширеному серед міністрів енергетики, від Угорщини, яка головуватиме на зустрічі у Брюсселі як країна, головуючої у ЄС.
Зміцнення галузей промисловості ЄС у період чистого переходу стало одним із головних питань європейського політичного порядку денного після негативної реакції, спричиненої частково безпрецедентною енергетичною кризою, яка два роки тому після вторгнення Росії в Україну призвела до рекордного зростання цін на електроенергію та газ.
На міністерському засіданні Єврокомісія проінформує держави-члени про підготовку до цієї зими, оскільки міжурядова транзитна угода між Києвом та Москвою, яка була основою для постачання російського трубопровідного газу до Європи, спливає 31 грудня.
За даними оцінки Єврокомісії, припинення угоди між Україною та Росією вже позначилося на європейських газових ринках, і регіон зможе знайти альтернативні джерела постачання.
ЄС упевнений, що країни-члени, які все ще імпортують російський газ через Україну – насамперед Австрія та Словаччина – можуть обійтися без постачання. Комісія заявила, що не вступатиме в переговори, щоб зберегти маршрут відкритим.
Тим не менш, покупці газу зі Словаччини та Угорщини продовжують переговори про продовження поставок газу після закінчення терміну дії транзитної угоди, при цьому пропозиція включає угоду щодо обміну між Азербайджаном і Росією.