В Україні десятки тисяч робітників втратили статут “заброньованих” від мобілізації. У країні кожне двадцяте підприємство втратило статус – “критичне”.
Внаслідок державного аудиту на підприємствах виявили порушення, через які їхні співробітники не матимуть права на бронювання від мобілізації.
Про це розповів заступник міністра економіки Віталій Кондратов в інтерв’ю одному з українських видань.
Він зазначив, що, незважаючи на це, порушення у роботі критичних для економіки підприємств не мали масового характеру.
Найчастіше після набуття критичності вони різко і необґрунтовано знижували заробітну плату працівників або лише формально відповідали деяким регіональним критеріям.
Крім того, деякі підприємства використовували різні моделі бронювання, щоб таким чином понаднормово збільшити кількість заброньованих військовозобов’язаних робітників, а також необґрунтовано збільшували штатну чисельність після визначення критичності (зокрема вдавалися підприємства, які можуть бронювати 100% працівників).
Бронювання по-новому в Україні
А ось уже 15 листопада уряд затвердив нові правила бронювання працівників та критерії для отримання критичності підприємства через виявлення низки проблемних моментів у системі. Зокрема, тепер:
– регіональні та галузеві критерії критичності підприємств тепер узгоджуватимуться з Міноборони та Мінекономіки;
– відсутність боргів перед бюджетом стане обов’язковою умовою бронювання працівників приватних підприємств;
– нарахована середня зарплата на підприємстві та у заброньованого працівника має бути не менше 2,5 мінімальних зарплат (тобто 20 тис. гривень);
– починаючи з 1 грудня всі бронювання здійснюватимуться через Дію;
– відповідність підприємств та організацій всім критеріям щомісячно переглядатимуть.
До 1 грудня для всіх, хто має відстрочки, організують перехідний період на нові умови до 28 лютого. Це надасть підприємствам час для відновлення бронювання своїх працівників відповідно до нових умов.