Київ має козир, який може перетягнути Дональда Трампа на бік України в переговорах щодо завершення війни з Росією. Як пише Welt, цей пункт — прихований розділ “плану перемоги”, який президент Зеленський раніше передав союзникам. Що ж це за “таємна карта”, якою Київ розраховує вразити Трампа?
Нервова напруга в українських урядових колах зростає через те, що позиція Трампа, ймовірного союзника, залишається досі невідомою. Здається, Зеленський нині робить усе можливе, щоб посилити свої позиції і мати вплив на рішення нового президента США, коли той таки повернеться до влади. За даними Welt, у Зеленського зараз намагаються “записатися на прийом” до Трампа якнайшвидше.
У вересні під час зустрічі в Нью-Йорку Зеленський і Трамп обговорили невідому раніше частину плану, що передбачає важливий пункт: у випадку завершення війни саме Трамп вирішуватиме, хто може інвестувати в Україну. І це “хто завгодно, тільки не Китай”. Ідея проста — убезпечити Україну від амбіцій Пекіна, зберігши для західних партнерів доступ до ресурсів, що могли б стати об’єктом китайського інтересу.
За словами інсайдерів, Зеленський розраховує “зачепити” Трампа анти-китайськими аргументами, змальовуючи Україну як “першу лінію оборони” проти китайської експансії. В рамках цього плану Україна вже запропонувала західним партнерам пріоритетний доступ до своїх викопних ресурсів.
Також, щоб підсолодити угоду для Трампа, українська сторона пропонує замінити американські війська в Європі українськими солдатами. Раніше Трамп вже висловлював невдоволення витратами на розміщення американських військових у Європі, тож Київ бачить це як шанс здобути прихильність екс-президента.
Зеленський і “план перемоги”: політичне майбутнє на кону
Для Зеленського цей план може стати ключовим. Як пише Welt, після завершення війни, незалежно від результату переговорів, йому доведеться провести президентські вибори, відкладені з травня цього року. Політичне майбутнє Зеленського, вочевидь, залежить від того, чи вдасться йому досягти кращої угоди, ніж ту, що обговорювалась у Стамбулі у квітні 2022 року.
Нагадаємо, що проект стамбульської мирної угоди, опублікований The New York Times, передбачав низку компромісів, таких як визнання окупації Донбасу та заборону Україні на вступ у НАТО. Також Росія вимагала зробити російську мову офіційною, а збройні сили України скоротити до 100 тисяч осіб. Україні натомість обіцяли західну допомогу у разі нової агресії з боку РФ, однак Росія хотіла мати право вето на таку допомогу.