В Україні триває стрімке подорожчання практично всього, що впливає на життя людей і їхній бюджет. За інформацією видання “Громадське”, найбільше зросли ціни на комунальні послуги, де тарифи на воду, електроенергію та газ піднялися на 18,7%. Але це не єдина сфера, де українцям доведеться платити більше.
Значно подорожчали і медичні послуги – на 11,9%. Вартість освіти теж зросла на 12% за рік. Економісти звертають увагу на те, що також значно зросли ціни на продукти, особливо на овочі. Причиною цього стали несприятливі погодні умови.
“Одним із чинників інфляції є врожай. Було досить спекотне літо, а це негативно вплинуло на врожайність, ціну окремих продуктів, зокрема овочів”, — пояснив економіст Ілля Несходовський, директор Інституту соціально-економічної трансформації.
За його словами, капуста подорожчала на 208,8%, картопля – на 88,8%, морква – на 51%, а буряк – на 38,6%. Виросли в ціні й інші продукти: вершкове масло (+24,9%) та яблука (+20,4%). Такий стрибок цін відчутний для кожного споживача, оскільки подорожчали основні продукти.
Підвищення податків також вплинуло на ціни. Як повідомляє Національний банк України, з вересня було піднято акцизний податок на паливо, що призвело до подорожчання автогазу. Водночас світові ціни на нафту залишилися низькими, а запаси були високими, що стримувало значне зростання цін на бензин і дизель.
“Перший етап підвищення акцизного податку на паливо з вересня позначився насамперед на подорожчанні автогазу, водночас низькі ціни на нафту і високі запаси стримували подорожчання бензину і дизеля”, — зазначили в НБУ.