В Україні військовозобов’язані, які не оновили дані військового обліку або не мають документів військового обліку, вважаються порушниками.
Органи влади, у тому числі ТЦК та СП спільно з поліцією активно виявляють та встановлюють місцезнаходження таких людей, як повідомляє «РБК-Україна».
За словами Андрія Мороза, виконуючого обов’язки заступника начальника Івано-Франківського обласного ТЦК, багато українців оновили дані військового обліку.
Проте є й ті, хто цього не зробив, автоматично стаючи порушниками військового обліку. Ці особи підлягають адміністративній відповідальності. Співробітники ТЦК спільно з поліцією регулярно виявляють таких осіб під час заходів та передають їх правоохоронним органам для вжиття заходів.
Порушниками військового обліку є:
- Військовозобов’язані, які мають документів військового обліку.
- Що мають застарілі або невстановлені зразки документи.
- Особи, які мають право на відстрочку від служби, які не оновили дані.
Після виявлення ці особи передаються поліції та піддаються адміністративним стягненням. Якщо вони підлягають заклику та мобілізації, їх дані оновлюються, а потім направляються на ВЛК. Якщо їхнє здоров’я дозволяє і у них немає прав на відстрочку, вони направляються до навчального центру або частини для проходження військової служби.
З 18 травня 2024 року відповідно до Закону № 10449 та Постанови Кабінету міністрів № 560 чоловіки віком від 18 до 60 років зобов’язані завжди мати при собі документ про військовий облік (у паперовому чи електронному вигляді) разом із документом, що засвідчує особу.
Невиконання оновлення військових документів до 16 липня 2024 року тягне за собою штрафи. Нове законодавство спростило процес, оновивши дані про реєстрацію призовників, включаючи їх адреси та контактну інформацію, у системі «Оберіг», що допомагає владі забезпечити більш точне відстеження.