Військовозобов’язані, яким вручають повістки ТЦК, мають законні причини для відмови від отримання цього документа. При цьому варто зважати на те, що за відмову від деяких видів повісток можна опинитись в тюрмі на термін до п’яти років. Про види повісток та види відповідальності розповіли на порталі адвокатського об’єднання “Бачинський та партнери”.
Повістки ТЦК — види та процедура відмови
Повістки ТЦК — це документи, якими військкомати викликають людей для виконання правил військового обліку та при мобілізації. Адвокати назвали, які повістки ТЦК може отримати громадянин:
- повістка для оновлення даних;
- повістка на проходження ВЛК;
- бойова повістка (мобілізаційне розпорядження).
Повістки мають право вручати терцентри комплектування, якщо громадянин не оновив облікові дані, давно проходив військово-лікарську комісію (ВЛК), не все гаразд з військовими документами. Якщо цих проблем немає, то слід пояснити представникам ТЦК, що виконано усі вимоги закону про військовий облік та мобілізацію і показати, наприклад, дані додатку “Резерв+” зі штрих-кодом.
Яка процедура відмови від отримання повістки:
- військкоми повинні скласти акт про відмову;
- громадянин має підписати акт про відмову, додавши, за потреби, якісь пояснення і причини своїх дій;
- якщо громадянин відмовився ставити підпис, то акт підписують свідки.
Адвокати також перелічили законні причини, через які можна відмовитись від отримання повістки ТЦК:
- у документі не вірно вказали особисті дані;
- повістку вручає неуповноважена особа;
- на документі немає печатки або підпису керівника військкомату.
Яке покарання за відмову від повістки ТЦК
Є категорія українців, які можуть безкарно відмовитись від повістки ТЦК, ідеться у поясненні адвокатів. Ця категорія — громадяни, виключені з військового обліку. У такому випадку вони не мають ніякого стосунку для військової служби, мобілізації, повісток, ТЦК, ВЛК тощо.
Якщо громадянин не виключений з обліку і відмовився від повістки, то ТЦК починають процедуру притягнення до відповідальності. Вид відповідальності — адміністративна чи кримінальна — залежить від типу повістки, яку мав отримати фігурант:
- якщо повістка на оновлення даних, то настає адміністративна відповідальність і сплата штрафу від 17 до 25,5 тис. грн. Якщо таких штрафів було кілька, то кримінальної статті не буде, наголосили адвокати;
- якщо повістка на ВЛК або мобілізаційне розпорядження — кримінальна відповідальність за статтею 336 Кримінального кодексу про ухилення від мобілізації, і тоді можлива тюрма на термін від трьох до п’яти років.