Захід звинувачує президента України Володимира Зеленського та ексголовнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного в підриві газопроводу “Північний потік”. Про це пише видання The Wall Street Journal.
За даними чотирьох джерел видання, підрив газогону влаштувала Україна, а план схвалював особисто Зеленський. Усі домовленості нібито були досягнуті усно, не залишивши жодних паперових слідів.
Втім, про них дізналося військове розвідувальне агентство MIVD і попередило ЦРУ, а американські чиновники поінформували Німеччину та звернулися до Зеленського з проханням цього не робити. Президент нібито віддав головкому Залужному наказ про скасування. Але, як повідомляють джерела, Залужний наказ не виконав і продовжив підготовку підриву.
Як пише видання, операцію підготувала група українських військових і підприємців, до якої Залужний також залучив полковника ССО Романа Червінського. Останній спланував підірвати газогін, задіявши вітрильну яхту і команду із 6 осіб — військових і цивільних із досвідом у роботі в морі.
Все нібито мало виглядати як звичайна прогулянка на воді. Спонсорували операцію кілька українських підприємців.
Залужний на тлі повідомлень ЗМІ, що саме він організував підрив “Північних потоків” нібито попри рішення Зеленського, заявив, що не причетний до цієї диверсії. Ексголовком ЗСУ назвав звинувачення на свою адресу провокацією. За його словами, ЗСУ не мали повноважень проводити операції за межами країни і “тому не могли бути причетними”.
Натомість журналісти пишуть, що німецьке розслідування зараз нібито сконцентроване саме на Залужному.
Високопоставлений співробітник СБУ також спростував виданню, що уряд України був якось причетний до диверсії. Він сказав, що Зеленський “не схвалював здійснення будь-яких подібних дій на території третіх країн і не віддавав відповідних наказів”.
Між тим, один із підозрюваних у підриві газопроводу український дайвер, який мешкав у Польщі, повернувся до України до того, як польські прикордонники отримали наказ про його арешт. Про це 14 серпня повідомила прессекретарка генерального прокурора Польщі Ганна Адам’як.
За словами Адамяк, польська прокуратура отримала європейський ордер на арешт (EAW) від німецької сторони у зв’язку з цією справою. Проте польські правоохоронці не змогли затримати підозрюваного, оскільки він уже залишив територію Польщі.
“Чоловік перетнув польсько-український кордон на початку липня”, — заявила Адам’як.
Вона також зазначила, що попри наявність ордера на арешт, дані про підозрюваного не були внесені до бази розшукуваних осіб, яку використовують польські прикордонники, що завадило його затриманню.
Нагадаємо, що 12 серпня генпрокурор Німеччини видав ордер на арешт головного підозрюваного у підриві газопроводу “Північний потік”. Ним виявився українець Володимир Ж., який донедавна проживав у Польщі.