Майно оштрафованого військовозобов’язаного можуть заарештувати, навіть якщо воно оформлене на дружину.
Про це заявив голова адвокатського об’єднання “Кравець і партнери” Ростислав Кравець.
За законодавством, якщо неоплачені штрафи перевищують 160 тисяч гривень, виконавча служба може стягнути нерухомість боржника, зокрема й ту, яка оформлена на дружину. Але тільки в разі, якщо це житло (так само як і інше майно) було придбано після вступу в шлюб.
“За законом, майно, нажите в шлюбі, належить у рівних частинах обом з подружжя. Тобто виконавча служба може претендувати на 50% вартості квартири боржника, навіть якщо та буде оформлена на дружину. Якщо сума штрафів менша, хоч від 1 гривні, за таким самим принципом можуть накласти стягнення на будь-яке інше майно подружньої пари, наприклад, автомобіль”, – заявляє Кравець.
Щоправда, на практиці процедура такої конфіскації досить складна, каже юрист.
За його словами, виконавчій службі доведеться додатково звертатися до суду, потім продавати майно і компенсувати дружині боржника її частину вартості майна.
“Дружина боржника, зі свого боку, може оскаржити вартість, за якою продадуть майно – скажімо, на тій підставі, що вона занижена”, – додав Кравець.
Крім цього, у законі є лазівка, яка дасть змогу уникнути арешту спільно нажитого майна.
Кравець каже, що, щоб уникнути стягнення на житло за штрафи, чоловік може передати квартиру у власність дружині, оформивши дарчу. Або ж продати нерухомість дружині.
Про такий варіант говорить і київська ріелторка та юристка Ірина Луханіна.
“Можна оформити договір купівлі-продажу з дружиною, або, наприклад, з мамою. Щоправда, при цьому потрібно буде заплатити податки – 1% з першого, 7,5% – з другого, 19,5% – з третього продажу оформленої на вас нерухомості в поточному році”, – пояснила вона.
Зазначимо, що ще напередодні набрання чинності новим законом про мобілізацію чимало чоловіків кинулися “дарувати” дружинам і мамам квартири та машини, а до нотаріусів і в сервісні центри МВС вишикувалися величезні черги.
Утім, дарування або продаж майна дружині чи близьким родичам теж не гарантують на 100%, що ту ж квартиру не конфіскують. Однак для цього держорганам потрібно буде окремо звертатися до суду для скасування дарчої.
“Договори дарування – одні з тих, що найлегше оскаржуються в судах. Суд може вирішити, що мало місце умисне переоформлення майна, і “скасувати” дарчу”, – каже Луханіна.
Кравець також підтвердив, що дарчу можна оскаржити в судовому порядку, як і договір купівлі-продажу. “Останній буде анулювати складніше, але це теж можливо. Дружині доведеться довести, що вона витратила на “купівлю” нерухомості саме особисті кошти, а не заощадження, нажиті в шлюбі, а це не завжди легко”, – зазначає юрист.
При цьому не факт, що з урахуванням великого потоку позови до суду про скасування дарчих і договорів купівлі-продажу будуть масовими.
Нагадаємо, за порушення військового обліку в Україні ввели підвищені штрафи – від 17 000 до 25 500 гривень. Кількість таких штрафів не обмежена – в теорії, їх можуть виписувати за кожну неявку за повісткою (які тепер надсилають поштою) або за неоновлення даних.
Водночас є обмеження щодо строків – штраф можуть виписати тільки протягом року після вчинення правопорушення.