В Україні у великої кількості вживаних автомобілів, виставлених на продаж, скручений пробіг. Через це покупцям доводиться багато переплачувати. Щоб подолати це явище, народні депутати можуть ухвалити законопроєкт №10216.
У нашій країні вже кілька разів намагалися запровадити адміністративну і навіть кримінальну відповідальність за скручений пробіг вживаного автомобіля. Але поки що ці спроби закінчилися невдачею. Так, у 2016 році хотіли запровадити кримінальну відповідальність за навмисну зміну показань одометра автомобіля. За таке порушення хотіли відправляти до місць позбавлення волі. Але ця ідея підтримки серед народних депутатів не знайшла.
У 2020 році у Верховній Раді зареєстровали законопроєкт №4039, який передбачає адміністративне та кримінальне покарання за втручання у роботу одометра. Передбачалося, що при реєстрації транспортного засобу слід зазначати показання його одометра. Якщо у його роботу було втручання, то порушникам міг загрожувати штраф у розмірі від 3 400 до 34 000 грн.
Станом на літо 2024 року цей документ досі перебуває на розгляді у профільному комітеті ВР. Народні депутати його не ухвалили навіть за основу.
Більше шансів стати законом у законопроєкта №10216, який зареєстрували в українському парламенті наприкінці 2023 року. У ньому йдеться про те, що за фальсифікацію пробігу вживаних автомобілів, що виявлено під час перереєстрації ТЗ, потрібно штрафувати на суму від 8 500 до 17 000 гривень, а при повторному правопорушенні протягом одного року – на суму від 17 000 до 34 000 гривень.
Але цей законопроєкт має кілька недоліків. Наприклад, не зрозуміло, кого потрібно штрафувати за скручений пробіг. Мабуть, не ту людину, яка вносила зміни до одометра, а власника машини. Справа в тому, що в пояснювальній записці йдеться про відповідальність за фальсифікацію пробігу вживаних автомобілів, виявлене при перереєстрації автомобіля. Не думаємо, що поліцейські встановлюватимуть особу безпосереднього виконавця, адже під рукою є власник.
Слід зазначити, що на даний момент маніпуляції зі показниками одометра заборонені у 26 країнах, що входять до Євросоюзу. У шести країнах ЄС за скручений пробіг автомобіля передбачена кримінальну відповідальність. Наприклад, у Франції, Німеччині, Іспанії та Хорватії. У Хорватії за це можуть відправити до місць позбавлення волі на строк до 8 років.