Після 17 липня військовозобов’язаним, які не оновили персональні дані, ТЦК може виписати штраф у 17 000 грн.
Після 17 липня 2024 року кожному громадянину від 18 до 60 років, відомості про якого містяться у Єдиному держреєстрі призовників і який у ТЦК не уточнив свої персональні дані, може бути надіслана повістка поштою. А якщо військовозобов’язаний не з’явиться і проігноруєте лист – штраф. Як його можна оскаржити, розповів для Протокол адвокат Роман Сімутін.
Коли повістка вважатиметься врученою
Відповідно до пункту 41 вказаної постанови належним підтвердженням оповіщення про виклик до ТЦК у разі надсилання повістки поштою є:
- День отримання поштового відправлення особою, що підтверджується відміткою про отримання.
- День проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення.
- День проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання, про яке вона повідомила ТЦК під час уточнення своїх облікових даних.
- День проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати відправлення, якщо особа не повідомила ТЦК іншої адреси місця проживання.
- День проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою зареєстрованого місця проживання, якщо особа не повідомила ТЦК іншої адреси місця проживання.
Зверніть увагу: чинне законодавство не забороняє ТЦК викликати громадян повістками, надісланими поштою і до спливу 60-денного строку для уточнення персональних даних, тобто до 17 липня 2024 року.
Але у цьому випадку норми про вручення повістки незалежно від її особистого отримання ще не діють і притягнути до адміністративної відповідальності за неявку по повістці можна лише якщо повістку вручили під особистий підпис.
Яка повістка дійсна:
- На повістці повинна стояти гербова печатка ТЦК, не «Для довідок», «Для повісток», або факсиміле, а тільки гербова.
- Підписана керівником ТЦК та СП або його відділу. Не заступником, уповноваженим, працівником ТЦК чи факсиміле, а тільки оригінальний підпис.
- Повинна мати реєстраційний номер з Єдиного держреєстру призовників.
Якщо отримана повістка не має хоча б одного з цих атрибутів – вона є недійсною. А тому таку постанову ТЦК можна буде оскаржити у судовому порядку.
Підстави оскарження
Може бути таке, що під час візиту поштаря ви були на роботі, у відрядженні, у лікарні або вийшли в магазин, за дитиною і він не застав вас у цей час вдома. Поштар проставить відмітку, що ви відсутні за адресою місця проживання і це для ТЦК буде належним підтвердженням вашого оповіщення та підставою для притягнення за ст. 210-1 КУпАП з накладенням штрафу 17 000 грн за неприбуття за повісткою, про яку ви навіть не мали уяви.
Як відбувається на практиці та що варто знати:
- По-перше, виконання зазначених норм про вручення поштового відправлення залежить від добросовісності працівника пошти.
- По-друге, якщо поштар навіть приходить до будинку, щоб вручити поштове відправлення, то він не може попасти у під’їзд, оскільки вони обладнані кодовими замками та домофонами. Чекати навіть 10 хвилин, доки хтось з мешканців вийде, він не буде. Стосовно осіб, які проживають у селах, то не у кожному селі є поштове відділення, тільки у досить великих.
- По-третє, не враховано, що робочий час поштаря збігається з вашим робочим часом. Тому ви перебуваєте на роботі й відсутні у себе вдома з поважних причин. А поштар не може вручити вам повістку, тому ставить відповідну відмітку про відсутність отримувача за місцем проживання.
Тож при оскарженні постанов за ст. 210-1 КУпАП, винесених з підстав неотримання повісток, досліджуються конкретні обставини доставлення поштового відправлення та причини відсутності особи за місцем проживання.