Народові куна, який живе на крихітному острові Гарді Сугдуб (знаходиться біля узбережжя Панами в Карибському морі), порекомендували евакуюватися на материк. Однак деякі корінні мешканці відмовляються покидати свої домівки, що б не сталося. Про це пише видання The Costa Rica News.
Острів Гарді Сугдуб, назва якого з мови куна перекладається як “Крабовий острів”, завдовжки 366 метрів, а завширшки всього 137. Він є домом для 1 300 членів громади, і оточений доками з човнами для підтримки рибальського ремесла.
Так склалось, що найвища точка острова знаходиться на висоті лише 1 метр над рівнем моря. Щоб контролювати рівень води й врятувати своє житло від затоплення, аборигени використовують скелі та будують захисні стіни, однак через руйнацію коралових рифів довкола Гарді Сугдуб суша стала вразливою до ерозії та повеней.
Проблема значно загострюється у сезон дощів, пік якого припадає на листопад та грудень — тоді дують сильні вітри й з’являються потужні хвилі.
“Острів в середньому лише на пів метра вище рівня моря – і цей показник постійно зростатиме, тож рано чи пізно кунам все ж доведеться покинути свій дім”, — заявив Стів Патон, директор програми океанографічного моніторингу Смітсонівського тропічного інституту.
У рамках дослідження, проведеного Управлінням з питань зміни клімату Міністерства навколишнього середовища Панами, було підраховано, що країна втратить близько 2% своєї прибережної території через підвищення рівня моря.
Тамтешній уряд уже витратив 12 мільйонів доларів на облаштування спеціального поселення на материку для переселенців. Для них звели бетонні будинки посеред тропічного лісу — всього за 2 кілометри від найближчого порту.
Ймовірно, Гарді Сугдуб стане непридатним для життя до кінця століття.