Підприємці можуть вдаватися до різних схем із виплатою зарплати працівникам, аби зменшити своє податкове навантаження. Наприклад, офіційно не оформляють співробітників на посадах або ділять заробіток на частини. Роботодавці вважають, що подібні махінації вигідні, оскільки дозволяють економити на податках. Але у разі виявлення порушення їм загрожують величезні штрафи.
За порушення вимог трудового законодавства передбачені штрафні санкції, які в рази перевищують потенційні витрати роботодавців на податки за співробітників. Як уточнили в управлінні ДПС у Донецькій області, підприємцям загрожує адміністративне покарання за зарплати “в конвертах”.
- У разі допуску людини до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення на неповний робочий час при фактичному виконанні обов’язків повний робочий день, а також виплати коштів без нарахування ПДФО, військового збору та ЄСВ – штраф 30 мінімальних заробітних плат (станом на червень 2024 року це 240 000 грн).
- У разі недотримання державних гарантій в оплаті праці – штраф 10 мінімальних зарплат (80 000 грн).
- У разі порушення строків нарахування заробітної плати та видачі коштів у неповному обсязі – штраф 3 мінімальних зарплати (24 000 грн).
Причому кожен штраф окремо рахують за всіх працівників, щодо яких виявили порушення. Тож бізнес сильно ризикує, обираючи економію на податках, адже може втратити набагато більше, якщо махінації з зарплатами викриють.
Як можуть знайти порушників
Контроль за дотриманням законодавчих вимог покладений на Державну службу України з питань праці та податківців. Найчастіше саме ДПС займається виявленням порушників-підприємців. Контролюючий орган може накласти штраф на бізнес за результатами документальної чи фактичної перевірки.
Підстав для перевірки є безліч. Наприклад, хтось поскаржився на роботодавця і повідомив про найм працівників без оформлення контракту. Це здатні зробити як конкуренти, так і сам персонал через якусь образу на керівника. Контролюючий орган має право без попередження навідатися до суб’єкта господарювання та здійснити моніторинг.
Плюс останнім часом податківці самостійно вишукують потенційних порушників трудового законодавства. Відомі прецеденти, коли інспектори знаходили на сайтах пошуку роботи відкриті вакансії із зазначенням розміру заробітної плати, а потім порівнювали показник із нарахованими податками за останні звітні періоди.
Якщо суми не сходилися (податки мінімальні, а розмір ЗП великий), податківці надсилали офіційний лист із попередженням про виявлення неточностей. Відсутність аргументованих пояснень від роботодавця була підставою для проведення перевірки і нарахування штрафів.
Які податки треба сплачувати за працівників
Постає питання, навіщо бізнесу вдаватися до фінансових махінацій та вказувати в документах недійсні суми. Зазвичай причина тривіальна: небажання сплачувати за кожного співробітника податки. Зарплати “у конвертах” дозволяють економити завдяки зменшенню таких витрат:
- податку на доходи фізичних осіб – 18%;
- військового збору – 1,5%;
- єдиного соціального внеску – мінімум 1 760 грн.
Плюс незаконна праця впливає на соціальні гарантії, бо неоформлена особа не має права на оплачувані лікарняні, відпустки, допомогу в випадку безробіття, навіть пенсійне забезпечення. Не дивно, що в окремих випадках підприємця можуть притягнути до кримінальної відповідальності на підставі рішення суду (за зверненням громадян або контролюʼючого органу).