Закон про мобілізацію не обмежує свободу пересування військовозобов’язаного чоловіка. Утім, є низка вимог, яких треба дотримуватись українцям призовного віку. Про це заявив член комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки і народний депутат від фракції “Слуга народу” Федір Веніславський в коментарі УНІАН.
Зокрема, військовозобов’язаний має:
- уникати зміни місця проживання з моменту оголошення мобілізації та у воєнний період без дозволу керівника відповідного ТЦК.
- у 7-денний термін з дня прибуття до нового місця проживання особисто прибути з паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного ТЦК.
Веніславський наголосив, що згідно з законом про мобілізацію, кожен громадянин України у віці від 18 до 60 років повинен мати при собі військово-обліковий документ, що автоматично вирішує питання переміщення в іншу область. За його словами, ця процедура не потребує додаткових узгоджень.
Щодо перебування в зоні прикордонної смуги (ділянка місцевості завширшки 5 км від кордону — ред.), то у цьому питанні є нюанс. Для перешкодного в’їзду у цю зону, перебування, проживання або роботи — треба мати спеціальний дозвіл від Державної прикордонної служби України. Відповідні зміни Кабінет міністрів вніс до постанови від 27 липня 1998 року № 1147 “Про прикордонний режим”. Постанова від 7 грудня 2023 року № 1292 набула чинності 14 грудня.
До прикладу, якщо людина проживає в місті Чоп у Закарпатській області і не покидає його межі, то їй не потрібен спеціальний дозвіл, але у разі виїзду за межі міста прикордонники можуть перевірити його наявність.
Місцевим жителям прикордонної смуги, які мають прописку, буде видано дозвіл від ДПСУ один раз і безстроково. Таким чином, ті, хто здійснює будь-яку діяльність на цій території, отримають дозвіл, який діє протягом одного року і потребує оновлення після цього періоду.