З бібліотеки Гарвардського університету прибрали книгу в палітурці з людської шкіри. Експонат перебував у володінні сховища понад 70 років.
Про це повідомляють на офіційному сайті університету.
У незвичайній палітурці був примірник роману “Des destinées de l’âme” (“Доля душі”) французького письменника Арсена Уссе, обгорнутий шкірою пацієнтки психіатричної клініки, яка померла.
Власником копії на початку XX століття був терапевт Людовик Булан, колишній співробітник закладу. Він узяв зразки шкірного покриву без згоди жінки. У 1950-х книгу передала Гарварду вдова дипломата Джона Стетсона-молодшого.
Повідомляється, що книга залишиться у сховищі, але “етично небезпечний характер її походження і подальшої історії” змусив університет поміняти обкладинку на іншу зі звичних матеріалів.
“Основна проблема створення цього тому полягала в тому, що лікар, не бачачи перед собою цілої людини, вчинив одіозний акт: зняв шматок шкіри з померлого пацієнта, зробив це майже напевно без згоди та використовував його в палітурці книжки, з якою багато хто працює вже більше ніж 100 років”, – прокоментував знахідку бібліотекар Гарварду Том Хайрі.
Донедавна бібліотека надавала книжку будь-якому студенту без необхідних попереджень і застережень про обкладинку. Студенти старших курсів за її допомогою навіть підколювали новачків, переконуючи їх дістати примірник з полиць і замовчуючи про людські рештки, які в ньому містяться. Утім, тоді походження шкіри вважалося лише легендою.
У 2014 році Гарвард провів дослідження матеріалу обкладинки, і вчені підтвердили, що вона і справді зроблена з людської шкіри. Публікація результатів викликала хвилю “постів у сенсаційному, нездоровому і гумористичному тоні”, яка призвела до аналогічного резонансу в міжнародних ЗМІ. Представники університету також зв’язалися з французькою владою, щоб вирішити, як вчинити з останками.