Москва поширювала дезінформацію про принцесу Уельську – NYT

Пов’язана з Кремлем група, відома онлайн-кампаніями, спрямованими на поширення дезінформації серед тих, кого Росія вважає своїми ворогами, допомогла розпалити поширення конспірологічних теорій про принцесу Уельську Кейт та стан її здоров’я.

Експерт з цифрової дезінформації з Кардіффського університету в Уельсі Мартін Іннес заявив, що він спільно з колегами відстежили 45 акаунтів у соцмережах, що розмістили неправдиву заяву про Кейт у пов’язаній з Кремлем дезінформаційній мережі. Він додав, що раніше мережа поширювала неправдиві історії про президента України Володимира Зеленського, а також про підтримку України Францією, пише bukvy.org.

Наголошується, що кампанія впливу розрахована на те, щоб розпалити розбіжності, поглибити відчуття хаосу в суспільстві та підірвати довіру до інституцій, зокрема у цій ситуації — до британської королівської родини та ЗМІ.

Мотив, пояснює експерт, швидше за все, був як комерційним, так і політичним. За минулі три місяці трафік в соцмережах щодо Кейт різко зріс, оскільки нестача інформації про її стан створив порожнечу, яку онлайн-армія заповнила чутками і домислами. А для російської мережі посилення цих постів через їхні акаунти дозволило збільшити власну статистику трафіку і кількість підписників.

Поки що невідомо хто саме міг найняти дезінформаційну мережу для атаки на Кейт, проте, очевидно, що група має досвід проведення кампаній з підриву репутації країн та осіб, які перебувають у конфронтації з Кремлем. Рішуча підтримка України та давній антагонізм Лондона з Москвою роблять Велику Британію важливою мішенню для росіян.

У 2020 році британський парламентський комітет дійшов висновку, що Росія розгорнула тривалу, кампанію з підриву британської демократії, використовуючи тактику, яка варіюється від дезінформації та втручання у вибори до вливання брудних грошей і вербування членів Палати лордів.

Професор Іннес розповів, що його команда помітила сплеск певного типу дописів у соціальних мережах 19 березня, на наступний день після того, як з’явилося відео, на якому Кейт і Вільям виходять з продуктового магазину біля свого будинку у Віндзорі.

Один з широко розповсюджених дописів на X містив зображення з відео, з явно зміненим обличчям Кейт. У ньому запитувалося: “Чому медіа хочуть змусити нас повірити, що це Кейт і Вільям? Але, як ми бачимо, це не вони…”.

Відстеживши 45 акаунтів, які перепостили допис, дослідники зауважили, що всі вони походять від одного акаунта Master Firs. Він має ознаки російської дезінформаційної групи, відомої в галузі під назвою Doppelgänger.

З 2017 року Doppelgänger пов’язують зі створенням підроблених вебсайтів, які видають себе за справжні новинні організації в Європі та Сполучених Штатах.

Минулого тижня Управління контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США оголосило про санкції проти двох росіян та їхніх компаній за участь в операціях кібервпливу. Вважається, що вони є частиною мережі Doppelgänger.

Кейт була не єдиним членом королівської сім’ї, хто став об’єктом хвилі дезінформації. У той самий день, коли з’явилися численні пости про відео, у Telegram поширили хибне повідомлення про смерть короля Чарльза ІІІ.

Під час виборів у кількох країнах ЄС фіксувалися дипфейки, викликаючи занепокоєння щодо загрози від штучного інтелекту та потенційного втручання у виборчий процес.

У NYT зауважили, що попри те, що обізнаність про російські кампанії дезінформації зросла після президентських виборів у США в 2016 році, обсяг дезінформації та поширення брехні не зменшився.

І наголосили, що поширення чуток про Кейт є більш традиційною операцією впливу, водночас застерегли, що росіяни вдосконалюють свою тактику, оскільки уряди та незалежні дослідники стають все більш досвідченими у виявленні цієї ворожої діяльності.

Лисенко Катерина

Recent Posts

Алкоголь, від якого варто відмовитися взимку: які ризики виникають

Зима — це час зниження температур та чималої кількості свят, які нерідко відзначають з алкоголем.…

4 години ago

Популярна столиця Європи введе податок для туристів: скільки доведеться заплатити

У 2026 році в Единбурзі офіційно запровадять туристичний податок, що стане першим таким випадком у Шотландії.…

4 години ago

До 25 тисяч штрафу: кому із військовозобов’язаних дали 3 тижні на проходження ВЛК

Військовозобов'язані громадяни України, які раніше отримали статус обмежено придатних до військової служби, повинні самостійно пройти…

4 години ago

Водіїв попередили про 3 схеми обману під час аварій з пішоходами

Шахраї часто використовують інсценування наїзду на пішохода, щоб змусити водіїв відкупитися і не ставати фігурантами…

4 години ago

Нові тарифи на газ та доставку: який “сюрприз” готує комуналка у 2025 році

Для багатьох українців, особливо у холодні місяці, платежі за газ та збори за доставку чинять…

4 години ago

Студентів, які не складуть іспит з базової загальновійськової підготовки, відрахують з ВНЗ

З першого вересня 2025 року у вищих навчальних закладах розпочнеться базова загальновійськова підготовка. У Міноборони…

4 години ago