Військова співпраця між Володимиром Путіним та лідером КНДР Кім Чен Ином , який постачає йому боєприпаси для обстрілу України, швидко розширюється. Росія, мабуть, допомогла Північній Кореї розробити і швидко побудувати два есмінці, які були спущені на воду цієї весни. Щоправда, хоч вони можуть стріляти, не факт, що вони здатні самостійно плавати.
У травні міжнародну увагу привернув невдалий спуск на воду ескадреного міноносця класу Choe Hyon, який перекинувся на очах Кіма, який був присутній на церемонії (корабель підняли вже на початку червня). А у квітні був успішно спущений на воду перший подібний есмінець. Це найсучасніші військові кораблі Північної Кореї, з великим набором функцій та озброєнь, включаючи ракети. Вони були побудовані лише за рік, і це неможливо було зробити без сторонньої допомоги, розповідає у відеорепортажі The Wall Street Journal .
Певні елементи дизайну нових есмінців чітко вказують на значний ступінь участі Росії у їхній розробці, пояснив Майк Планкетт , старший морський експерт військово-аналітичної компанії Janes. Це видно, наприклад, при порівнянні корейських кораблів з ескадреними міноносцями проекту 11356, також відомими як фрегати класу Адмірал Григорович. У них однакові корми та ніс. “Квітневий” есмінець також видає вилицю (лінія перетину борту з корпусом) – вона абсолютно однакова у російського та корейського кораблів, вказує Планкетт.
Деякі зміни також вказують на участь російських інженерів, бо без їхньої допомоги корейці не змогли б подовжити свій корабель (він на 20 м довший), щоб «нашпигувати» його великою кількістю озброєнь, каже експерт. Крім того, на поширених корейським телебаченням зйомках корабля видно, що на ньому встановлено «Панцир-М» – російський зенітний ракетно-артилерійський комплекс із ракетами малого радіусу дії. Це перший випадок, коли “Панцир-М” з’явився не на російському кораблі.
Кім 2023 року відвідував базу російського флоту у Владивостоці. І вже через півтора року перший північнокорейський есмінець був урочисто спущений на воду. Пхеньян заявив, що його було побудовано приблизно за 400 днів (близько 13 місяців). Це швидше, ніж будують такі кораблі інші провідні військові держави. У Китаю на це зазвичай витрачається 18 місяців, у США – близько двох років, у Росії це може тривати до 11 років.
Рекордні терміни будівництва викликають сумніви у експертів. Планкет припускає, що корейські есмінці можуть бути поки не споряджені двигунами. На це вказує, зокрема, те, що всі вентиляційні отвори, через які повітря має проникати в машинне відділення для охолодження двигунів та іншого обладнання, закріплені металевими пластинами.
Крім того, есмінці на публічних відео пересуваються лише за допомогою буксирів (хоча вже демонструють запуски ракет). Зрештою, у «квітневого» корабля дуже висока посадка. Звичайно, він не завантажений ракетами, снарядами та іншими необхідними запасами, але навіть з урахуванням цього вода набагато нижча від зазначеної ватерлінії, вказує Планкетт.