Аятола Алі Хаменеї склав список із трьох кандидатів на свою посаду у випадку смерті. Рішення продиктоване ризиком вбивства з боку США або Ізраїлю. Про це пише The New York Times із посиланням на іранських посадовців.
Іран готується до найгіршого розвитку подій. Верховний лідер країни, аятола Алі Хаменеї, попри війну, що триває, вже визначив трьох осіб, які можуть очолити державу у разі його загибелі. Як повідомляє The New York Times із посиланням на трьох іранських чиновників, обрані кандидати мають замінити аятолу у разі, якщо його буде вбито під час війни — таку загрозу Хаменеї вважає цілком реальною.
Щоб уникнути хаосу, лідер доручив Асамблеї експертів — вищому духовному органу, який займається призначенням верховного керівника, — терміново обрати наступника з-поміж визначеної трійки. Зазвичай цей процес може тривати місяцями, адже священнослужителі формують власні списки кандидатів. Але в умовах війни Хаменеї вимагає швидкого і впорядкованого переходу влади.
Примітно, що у перелік не потрапив син аятоли — Моджтаба Хаменеї. Його давно вважали одним з фаворитів на посаду, особливо з огляду на тісні зв’язки з Корпусом вартових Ісламської революції. Водночас верховний лідер також затвердив перелік замін для військового командування — на випадок втрат серед генералів.
За інформацією з матеріалу NYT, ізраїльські удари по Ірану, які тривають лише тиждень, стали найбільшими з часів війни з Іраком у 1980-х роках. У столиці Тегерані рівень руйнувань перевищив навіть ті, що завдавала армія Саддама Хусейна протягом восьми років. Проте влада швидко оговталася і вже щодня відповідає контрударами.
Колишній віцепрезидент Ірану, реформатор Мохаммед Алі Абтахі заявив, що Ізраїль прорахувався у своїй стратегії: навіть політичні супротивники в країні об’єдналися навколо аятоли. Це додало режиму додаткової підтримки в умовах зовнішньої загрози.
Офіційні особи Ірану повідомляють про три головні ризики, які зараз стоять перед країною: можливе вбивство Хаменеї, вступ США у війну та серйозні атаки на критичну інфраструктуру. Через високий рівень загрози іранська розвідка заборонила чиновникам та командирам використовувати мобільні телефони й електронні засоби зв’язку. Усіх перевели на підземні бази.
У матеріалі також згадується, що Ізраїль нещодавно атакував головний ядерний центр Ірану в Ісфахані. Хоча витоку небезпечних речовин не сталося, влада радить мешканцям уникати зони удару. Частину ракет вдалося перехопити, однак деякі досягли цілей, повідомив заступник губернатора провінції.
На тлі цього президент США Дональд Трамп дав Ірану 14 днів для досягнення угоди. Але The New York Times припускає, що це може бути лише дипломатичне прикриття — час для того, аби краще підготуватися до атаки. Водночас Ізраїль потерпає від стратегічної невизначеності: поки Білий дім не ухвалює рішення, Ізраїль змушений витрачати свої ресурси на щоденну оборону, що виснажує систему протиповітряної оборони країни.