РФ може зникнути зі світового ринку нафти: результати дослідження

Без значних інвестицій, технологічного прориву, змін у регулюванні та скасування західних санкцій Росія вже в найближчі десятиліття може зіткнутися з обвальним падінням видобутку нафти.

Згідно з прогнозом, в найгіршому випадку РФ може повністю зникнути зі світового нафтового ринку. Такий прогноз уряд заклав в Енергостратегію до 2050 року, яку затвердив прем’єр Михайло Мішустін.

Згідно з документом, в “інерційному сценарії”, який “передбачає збереження сформованих трендів і чинних підходів у галузях ПЕК”, видобуток нафти з поточних 530-540 млн тонн на рік знизиться до 477 млн тонн до 2036 року, а до 2050-го — до 287 млн тонн, тобто майже вдвічі відносно поточних рівнів. Експорт нафти при цьому доведеться скоротити в 3 рази — з 234 до 79 млн тонн на рік.

У “стрес-сценарії”, який передбачає посилення західних санкцій і прискорену відмову світу від вуглеводнів, до 2050 року Росія видобуватиме лише 171 млн тонн нафти щороку — утричі менше, ніж зараз. А барелів для експорту не залишиться зовсім: його обсяг опуститься до нуля.

Нафтогазовий сектор забезпечує третину доходів бюджету, третину всіх інвестицій у країні і дві третини валютної виручки економіки. Але в частині видобутку та експорту нафти при збереженні поточних тенденцій є значні ризики скорочення обсягів виробництва, йдеться в стратегії.

Старі, відкриті ще за часів СРСР родовища поступово виснажуються, а нових з дешевою і легкою у видобутку нафтою виявити не вдається. Крім того, позначається високий рівень податків для нафтових компаній і обмеженість доступу до технологій як для розробки, так і для розвідки запасів.

Згідно зі стратегією, загалом у російських надрах знаходиться 31 млрд тонн розвіданих запасів нафти, якої могло б вистачити на 65 років видобутку. Однак третина, або понад 10 млрд тонн, зараз “нерентабельні”. Щоб підтримувати поточний рівень нафтовидобутку (“цільовий сценарій”), потрібні значні інвестиції, а також досягнення “технологічного суверенітету”, випливає зі стратегії. Загалом, згідно з документом, потрібно провести “заміщення” понад 1500 позицій “критично необхідного обладнання”.

Романчук Микола

Recent Posts

За переказ з картки на картку можна отримати штраф у 34 000

Перекази з картки на картку в Україні – найпоширеніший спосіб передати гроші. Та іноді така…

5 хв. ago

З 1 травня частині українців доведеться платити більше: кому не пощастить найбільше

З 1 травня на українців чекає подорожчання послуг мобільного оператора Lifecell. Ряд корпоративних тарифів значно зросте у…

13 хв. ago

ПриватБанк запустив унікальний сервіс для ОСББ: як отримати “Теплі кредити”

ПриватБанк запустив для ОСББ сервіс онлайн-голосування загальних зборів для участі в програмі "Теплі кредити". Про це повідомила пресслужба…

20 хв. ago

Дуда закликав Україну поступитися Росії територіями заради миру

Президент Польщі Анджей Дуда висловив переконання, що лише Сполучені Штати здатні стримати агресивні амбіції Кремля.…

25 хв. ago

Ексрадниця розповіла, чого зараз домагається Трамп

У президента США Дональда Трампа і російського диктатора Володимира Путіна однакове уявлення про світ. Вони бачать його…

29 хв. ago

Пільги на комуналку у 2025 році: хто може претендувати на знижки у розмірі 50%, 75% та 100%

В Україні деякі категорії громадян можуть отримувати від держави пільги на оплату житлово-комунальних послуг. Фактично…

38 хв. ago