РФ може зникнути зі світового ринку нафти: результати дослідження

Без значних інвестицій, технологічного прориву, змін у регулюванні та скасування західних санкцій Росія вже в найближчі десятиліття може зіткнутися з обвальним падінням видобутку нафти.

Згідно з прогнозом, в найгіршому випадку РФ може повністю зникнути зі світового нафтового ринку. Такий прогноз уряд заклав в Енергостратегію до 2050 року, яку затвердив прем’єр Михайло Мішустін.

Згідно з документом, в “інерційному сценарії”, який “передбачає збереження сформованих трендів і чинних підходів у галузях ПЕК”, видобуток нафти з поточних 530-540 млн тонн на рік знизиться до 477 млн тонн до 2036 року, а до 2050-го — до 287 млн тонн, тобто майже вдвічі відносно поточних рівнів. Експорт нафти при цьому доведеться скоротити в 3 рази — з 234 до 79 млн тонн на рік.

У “стрес-сценарії”, який передбачає посилення західних санкцій і прискорену відмову світу від вуглеводнів, до 2050 року Росія видобуватиме лише 171 млн тонн нафти щороку — утричі менше, ніж зараз. А барелів для експорту не залишиться зовсім: його обсяг опуститься до нуля.

Нафтогазовий сектор забезпечує третину доходів бюджету, третину всіх інвестицій у країні і дві третини валютної виручки економіки. Але в частині видобутку та експорту нафти при збереженні поточних тенденцій є значні ризики скорочення обсягів виробництва, йдеться в стратегії.

Старі, відкриті ще за часів СРСР родовища поступово виснажуються, а нових з дешевою і легкою у видобутку нафтою виявити не вдається. Крім того, позначається високий рівень податків для нафтових компаній і обмеженість доступу до технологій як для розробки, так і для розвідки запасів.

Згідно зі стратегією, загалом у російських надрах знаходиться 31 млрд тонн розвіданих запасів нафти, якої могло б вистачити на 65 років видобутку. Однак третина, або понад 10 млрд тонн, зараз “нерентабельні”. Щоб підтримувати поточний рівень нафтовидобутку (“цільовий сценарій”), потрібні значні інвестиції, а також досягнення “технологічного суверенітету”, випливає зі стратегії. Загалом, згідно з документом, потрібно провести “заміщення” понад 1500 позицій “критично необхідного обладнання”.

Романчук Микола

Recent Posts

ЗСУ вдарили по штабах 8-ї армії та 20-ї дивізії РФ на Донеччині

Українські захисники завдали точкових ударів по двох командних пунктах армії РФ на тимчасово окупованій частині…

5 хвилин ago

Пенсійний фонд вимагатиме повернути переплату: кого це торкнеться в липні

У липні Пенсійний фонд України почне стягувати з деяких пенсіонерів кошти, які були помилково або…

16 хвилин ago

В атмосфері згоріли 472 супутники Starlink: чим це пояснюється та чи є загроза

У період із грудня 2024 року по травень 2025 року в атмосфері Землі згоріли 472…

31 хвилина ago

Patriot для України: коли можливі поставки від Німеччини та що може завадити

Україна навряд чи отримає нові системи Patriot найближчим часом, навіть якщо Німеччина замовить їх у…

43 хвилини ago

Українці стали менше отримувати переказів з-за кордону

Обсяги грошових переказів в Україну з-за кордону стрімко скоротились. За п’ять місяців 2025 року українці…

1 годину ago

У Британії виявили критичні прогалини в охороні баз НАТО з F-35 і ядерною інфраструктурою

Авіабази НАТО у Великій Британії, де розміщені винищувачі F-35 і потенційно зберігається ядерна зброя, виявилися…

1 годину ago