Випробування нової гіперзвукової програми ПС США, що реалізовувалась спільно зі SpaceX, тимчасово зупинені. Причина — екологічні ризики для колоній морських птахів у тропічному заповіднику.
Про призупинення проєкту повідомили Stars and Stripes 3 липня. Раніше Reuters оприлюднило заяви експертів, які попереджали: запуск комерційних ракет у рамках програми загрожує гніздуванню 14 видів птахів, що мешкають на атолі Джонстон. У відповідь на це військові оголосили про перегляд проєкту, – пише Stars and Stripes.
Йдеться про транспортну програму, яка передбачає доставку до 100 тонн вантажу в будь-яку точку планети менш ніж за півтори години. У ній мали задіяти, зокрема, ракети компанії Ілона Маска. Атол Джонстон розглядався як місце посадки апаратів, що повертатимуться з орбіти. ВПС США вже розпочали процедуру оцінки впливу на довкілля, однак оприлюднення висновків відклали на тлі публічного протесту. Петиція з вимогою зупинити проєкт набрала 3884 підписи.
За словами представника ВПС, наразі вивчаються альтернативні локації: серед варіантів – атол Кваджалейн, острів Вейк та острів Мідвей, де також розташовані американські військові бази. У матеріалі Stars and Stripes нагадують, що сам Джонстон ще у 1950–60-х роках використовувався для ядерних випробувань, що призвело до забруднення острова плутонієм.
Критика торкнулася й SpaceX. У статті згадано минулорічний запуск Starship з Техасу, після якого вибух ракети пошкодив гнізда берегових птахів у заповіднику Бока-Чіка. Компанія тоді зіткнулася з юридичними претензіями, а сам Ілон Маск саркастично пообіцяв “не їсти омлет тиждень на знак жалю”.