Духовний лідер Тибету Тенцзін Ґ’яцо заявив, що інститут Далай-лами не буде ліквідовано після його смерті. Наступника, за його словами, оберуть згідно з багатовіковими буддійськими традиціями.
Виступаючи під час молебню з нагоди свого 90-річчя у місті Дхарамсала в Індії, чинний Далай-лама підкреслив, що “жодна зовнішня сила не має права втручатися у процес визначення його наступника”. Він додав, що відповідальність за пошук нового духовного лідера повністю покладається на офіс “Ґаден Пходранг”, який займається справами Його Святості.
Ця заява прозвучала на тлі напружених відносин між тибетською спільнотою у вигнанні та урядом Китаю. Пекін наполягає, що саме він має право визначати наступного Далай-ламу. У відповідь Тенцзін Ґ’яцо заявив, що його наступник народиться у “вільному світі”, вказавши на неприйнятність китайського контролю над релігійними питаннями.
Далай-лама, який обіймає цей духовний титул із 1940 року, вважається 14-м у лінії перевтілень, що веде свій початок з XVI століття. Вибір наступника традиційно відбувається шляхом пошуку дитини, яка демонструє ознаки реінкарнації попереднього духовного лідера. З 1959 року Тенцзін Ґ’яцо живе у вигнанні, а в 2011 році передав свої політичні повноваження уряду у вигнанні, залишившись виключно духовним авторитетом.