1 липня Діані, принцесі Уельській, матері принців Вільяма і Гаррі, виповнилося б 63 роки. Пропонуємо найцікавіші факти про цю дивовижну жінку, щоб розгадати феномен народної любові, яка не вичерпується, навіть через майже 28 років після її загибелі в паризькому тунелі.
Діана Френсіс Спенсер народилася 1 липня 1961 року в Сандрінгемі. І хоча була вона представницею старовинної аристократичної династії, заснованої нащадками королів Карла II і Якова II, “технічно” ж була простолюдинкою, а не королівською особою. Батько майбутньої матері спадкоємців британського престолу — Джон Спенсер, віконт Олторп, особистий помічник короля Георга VI і королеви Єлизавети II, а мати — Френсіс Шанд-Кідд, уроджена леді Фермою. Бабуся Діани по материнській лінії — Рут Рош, бароннеса Фермой, була фрейліною королеви, її асистентом і близькою подругою.
Сім’я Спенсерів була заможною, статки заробили на вівчарстві та торгівлі вовною. Тож дитинство Діани було забезпеченим, але не благополучним: батьки розлучилися 1969 року, коли їй було 8 років, і це стало першим сильним потрясінням для майбутньої принцеси.
Френсіс втекла з багатим спадкоємцем до Шотландії, знову вийшовши заміж, а Джон Спенсер отримав право опіки над дітьми. Пізніше він пов’язав себе узами шлюбу з Рейн Маккордейл, графинею Дартмут, матір’ю якої була знаменита Барбара Картленд — письменниця-романтик. І Діана, і її старші брат Чарльз і сестра Сара не зраділи мачусі і навіть влаштували їй бойкот. Лише через багато років принцеса Уельська визнала, наскільки мудрою і терплячою була жінка, з якою одружився її батько.
Закінчивши школу, міс Діана Спенсер переїхала до Лондона, оселившись у квартирі, купленій їй батьком на 18-річчя. Житлоплощу вона ділила з трьома сусідками. Діана не сиділа без діла, встигнувши попрацювати хатньою робітницею, нянею і вихователькою в дитячому садку Young England School. Молода аристократка також підробляла в хореографічній студії для підлітків і у фірмі з організації свят, отримуючи за роботу фактично копійки.
Свого майбутнього чоловіка Діана знала практично з дитинства. Вона виросла по сусідству з королевою Єлизаветою II та її сім’єю, в Park House — особняку, розташованому поруч з “різдвяним” маєтком королівської сім’ї Сандрінгем. Товаришем по іграх у юної Діани був середній син монарха, принц Ендрю, а ось Чарльз, старший за неї на 12 років, довгий час не звертав на боязку дівчину жодної уваги.
Офіційне знайомство Діани і Чарльза відбулося 1977 року в Елторпі: Спенсери і королівське сімейство готувалися до весілля. Річ у тім, що Чарльз залицявся до старшої сестри Діани, Сари, і навіть планував одружитися з нею. Однак шлюбу завадили непродумані одкровення дівчини в пресі. Закохана Сара заявила, що їй байдуже, ким буде її чоловік, сміттярем чи принцом, головне — це кохання. Подібне порівняння образило Єлизавету II, і Чарльз розірвав стосунки, написавши міс Спенсер емоційного листа.
Діана знову потрапила в поле зору принца через три роки. Тоді королівська сім’я чимало хвилювалася з приводу зв’язку Чарльза із заміжньою Каміллою Паркер Боулз і наполягала на його шлюбі з дівчиною з порядної сім’ї, тому поява на обрії вихованої та розумної Діани Спенсер була з радістю зустрінута королевою та її оточенням.
Через півроку після початку роману син Єлизавети II покликав Діану заміж. Пропозицію принц Чарльз зробив у замку Віндзор, проте факт заручин певний час приховувався. Офіційну заяву з цього приводу було зроблено 24 лютого 1981 року. Як каблучку для заручин принц одягнув на палець Діані знамениту прикрасу з цейлонським сапфіром, обрамленим 14 діамантами, — Діана сама вибрала її з каталогу Garrard.
Додамо, що до весілля пара зустрічалася всього 12 разів протягом року.
Розкішне королівське весілля, що стало найдорожчим в історії Великої Британії, відбулося 29 липня 1981 року в соборі Святого Павла. Хоча члени королівської сім’ї зазвичай використовують для вінчання Вестмінстерське абатство, його визнали “занадто маленьким” для такого випадку. Захід був непересічним з багатьох причин. Наприклад, 20-річна міс Спенсер була першою за 300 років простолюдинкою, яка одружилася зі спадкоємцем британського престолу.
Незважаючи на страх публіки, у статусі дружини принца Діана все ж таки почала з’являтися на масових заходах незабаром після весілля, причому одним із перших, який вона відвідала, став похорон принцеси Монако Грейс.
Незабаром Діана завагітніла. 21 червня 1982 року вона народила принца Вільяма (його повне ім’я — Вільям Артур Філіп Луї), а через два роки, 15 вересня 1984-го, на світ з’явився принц Гаррі (Генрі Чарльз Альберт Девід).
Попри те, що Діана щиро кохала чоловіка, цей шлюб був “не для двох”. Виходячи заміж, дівчина прекрасно знала про роман свого нареченого з Каміллою Паркер Боулз. Змиритися не виходило. Якщо спочатку молоде подружжя ще проявляло ніжність одне до одного на публіці, то вже до 1986 року багато хто побачив, що між ними помітний розлад.
Ендрю Мортон, який написав біографію принцеси Уельської, користуючись надиктованими нею аудіозаписами, стверджував, що в період шлюбу Діана кілька разів намагалася накласти на себе руки, причому одна зі спроб припала на її першу вагітність. За словами біографа, ще напередодні весілля принцеса пережила сильний напад булімії, причиною якого стали ревнощі до Камілли.
Чарльз не сприймав серйозно депресію дружини, називаючи її маніпуляцією, і демонстрував щодо Діани повну байдужість, згадують сучасники.
У лютому 1996 року Діана, втомившись від “шлюбу на трьох”, оголосила, що погодилася на розлучення. Раніше на цьому наполягала і сама королева Єлизавета II — після скандального інтерв’ю невістки в програмі ВВС “Панорама”. Принцеса Діана тоді розкрила журналістові Мартіну Баширу чимало неприємних фактів про королівську сім’ю, чого раніше собі не дозволяв ніхто з Віндзорів. Так, вона не тільки розповіла про депресію, спроби суїциду, пригоди чоловіка, а й зізналася і у своїх зрадах.
Зустрічі з журналістом відбувалися таємно від Букінгемського палацу, тож інтерв’ю дійсно стало “бомбою”. Через місяць королівський прессекретар подав у відставку, а королева надіслала Чарльзу і Діані листи з вимогою негайно розлучитися.
Розлучення було завершено 28 серпня 1996 року. Умови врегулювання включали виплату принцесі в розмірі близько $23 млн і щорічне утримання в розмірі $519 тис. Уже колишнє подружжя домовилося про активну участь у вихованні синів, а Діана залишилася жити в Кенсингтонському палаці. Їй дозволили зберегти титул принцеси Уельської, проте Діана позбулася статусу Її Королівської Високості. Це означало, що відтепер вона повинна була робити реверанс перед тими, хто таким статусом володіє, включно з власними дітьми. Під час розлучення Діана також відмовилася від більшості благодійних організацій, з якими працювала, обмежившись лише кількома напрямками: бездомність, СНІД, проказа і рак.
У 1996 році Діана взяла участь у кампанії із заборони протипіхотних мін — заході більш політичному, ніж це допустимо для британської королівської сім’ї.
Після розлучення принцеса Діана зустрічалася з кількома знаменитостями, включно з Джоном Кеннеді-молодшим і співаком Брайаном Адамсом. Однак коханням усього її життя став пакистанський хірург Хаснат Хан. Діана назвала його “містером Чудово”, і він розбив їй серце, коли вирішив, що умовності життя в королівській родині зроблять його занадто нещасним, щоб продовжувати їхні стосунки.
На початку 1997 року ЗМІ заговорили про роман Діани з 42-річним кінопродюсером і плейбоєм Доді аль-Файєдом (Імад Мохаммед аль-Файєд). Його батько, Мохаммед аль-Файєд, володів, серед іншого, універмагом Harrods і готелем Ritz у Парижі. Вони познайомилися, коли принцеса Уельська гостювала у Мохаммеда аль-Файєда на Лазурному березі. Пізніше пара вирушила в круїз Середземним морем.
Незважаючи на те, що про цей зв’язок говорили всі світові ЗМІ, друзі Діани запевняли, що жодних романтичних стосунків немає, а в книжці, написаній дворецьким принцеси, цей факт взагалі заперечувався.
Папараці переслідували Діану і Доді на кожному кроці, бажаючи першими вивести пару “на чисту воду”. І це принесло свої трагічні плоди.
30 серпня 1997 року, коли принцеса і кінопродюсер покинули паризький готель Ritz у супроводі водія Анрі Поля і охоронця Тревора Ріс Джонса, за ними натовпом ринули мисливці за сенсаціями, влаштувавши справжнє переслідування.
Тікаючи від нав’язливих фотографів, водій втратив керування автомобілем, і машина на швидкості врізалася в бетонну опору тунелю під мостом Альма.
Доді аль-Файєд і водій загинули миттєво, а принцеса Діана деякий час була ще жива. Вона тихо вимовляла фразу “Боже мій, що трапилося?”, а на запитання лікаря реагувала кліпанням очей. У лікарні Сальпетрієр постраждалу намагалися реанімувати, однак, як з’ясувалося пізніше, від удару її серце дуже сильно змістилося в правий бік, а також стався розрив легеневої артерії. Через 3,5 години Діана померла.
Єдиним, хто вижив, став охоронець, який дістав важкі травми. Унаслідок ДТП він частково втратив пам’ять і стверджує, що абсолютно нічого не пам’ятає про сам момент аварії.
Основну провину за цю ДТП світ поклав на папараці, такої ж думки дотримуються досі й сини загиблої, Вільям і Гаррі.
Багато хто вважав і вважає досі, що смерть “народної принцеси” стала результатом змови, і що Діану вбили спецслужби Великої Британії. Масла у вогонь підлив охоронець Діани Алан Макгрегор, який заявив, що в день загибелі Діани він відзначив безліч порушень правил безпеки. Аналогічної думки дотримувався батько Доді і навіть подав відповідний позов, який французька сторона відхилила.
Скотланд Ярд через 10 років після загибелі Діани за результатами розслідування опублікував звіт, де йшлося про те, що в крові водія Анрі Поля алкоголь перевищував норму втричі, а швидкість руху в тунелі була вдвічі більшою, ніж допустима на цій ділянці дороги, що і могло послужити головними причинами трагедії.
Сім’я Діани відразу після її смерті створила благодійний фонд її імені, і протягом першого ж тижня на його рахунок надійшло 150 млн. доларів.
Принцесу поховали 6 вересня на відокремленому острові в маєтку Елторп у Нортгемптонширі.
Згідно із заповітом Діани, всі її коштовності відходили майбутнім нареченим її синів. Таким чином, Кейт Міддлтон отримала в подарунок ту саму обручку з сапфіром, а Меган Маркл — каблучку з аквамарином, а також весільне вбрання своєї покійної свекрухи.
Незважаючи на те, що Діану називають “народною принцесою”, вона абсолютно не думала, що стане королевою, і була впевнена: сім’я чоловіка ніколи не прийме її як королеву.
“Тому що я роблю все по-іншому, тому що я не дотримуюся правил, тому що я керуюся серцем, а не головою. Але хтось має піти туди і любити людей”, — говорила принцеса Діана. Напевно, тому досі її з вдячністю та симпатією згадують мільйони.
У Європі стартують різдвяні ярмарки — казкові локації, які щороку приваблюють мільйони туристів. Глінтвейн, ароматний…
Деякі українські монети можна продати за десятки тисяч гривень через їхні колекційні особливості. Наприклад, майже…
Коли комусь подобаються мистецькі вироби, а комусь ні – це цілком нормально. Однак якщо більшість…
Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду залишила під вартою скандальну керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяну Крупу.…
Міністр оборон ФРН Борис Пісторіус вирішив не висувати свою кандидатуру на посаду федерального канцлера на…
Видалити собі здорові зуби заради краси – звучить як сценарій фільму жахів? А ось давні…