На переговорах з президентом Росії Володимиром Путіним у Волгограді 29 квітня Олександр Лукашенко заявив, що в Білорусі «ніхто ні в якому разі не забороняє георгіївські стрічки», проте додав, що ця символіка має «своєрідну все-таки історію». Журналіст кремлівського пулу від «Комерсанта» Андрій Колесников спробував зрозуміти, що мав на увазі білоруський диктатор, пише udf .
Напередодні на зустрічі з російським диктатором Лукашенко заявив, що в Білорусі «ніхто не забороняє у жодному разі георгіївські стрічки» і що її носять, наприклад, на різних акціях на згадку про війну.
– Хоча я поцікавився історією. Раджу, ось візьміть, хай вам дадуть історики всю інформацію про георгіївську стрічку. Ми цього не заперечуємо. Хоча своєрідна історія цієї георгіївської стрічки, — підкреслив Лукашенко.
Він додав, що «нічого поганого» не бачить, «якщо хтось хоче георгіївську стрічку», і порадив Володимиру Путіну «не звертати уваги на окремі негативні висловлювання щодо цього».
Андрій Колесніков запитав, чому Лукашенко «причепився до георгіївської стрічки»:
«Начебто все з нею в порядку. І вже в Росії до неї точно жодних питань».
— Як відомо, імператриця Катерина II затвердила георгіївську стрічку як знак заохочення солдатів і офіцерів, які брали участь у Російсько-турецькій війні 1768–1774 років. Вручали її і пізніше — за вірність, хоробрість та мужність на полях битв. До неї додавались білий хрест чи чотирикінцева золота зірка… Що таке? Навіщо залучати істориків?
А може, сама собою імператриця збентежила Олександра Лукашенка?, — написав журналіст.
Проте, вважає він, справа не в царському походженні георгіївської стрічки, а в тому, що з 2014 року влада Білорусі «критично почала ставитися до цих стрічок»:
— Їх забороняли в школах, не рекомендували продавати в магазинах… Чи не Олександр Лукашенко тоді привітав заборону георгіївської стрічки? Щось у тому, що відбувалося тоді, у 2014 році, не влаштувало, мабуть, президента Білорусі. Щось викликало почуття внутрішнього протесту. І ось тепер він насправді реабілітував георгіївську стрічку. Мабуть, і на власні очі, — поміркував журналіст.
Він також повністю процитував відповідь Путіна, яка пішла за висловом Лукашенка про георгіївську стрічку, — як з’ясувалося, російський диктатор також вважав слова співрозмовника дещо загадковими.
— Олександре Григоровичу, я не дуже навіть розумію, про що ви сказали стосовно георгіївської стрічки… Але здогадуюсь, що це може бути. Але за цими символами стоїть наша спільна історія, наше минуле, сьогодення та майбутнє! – Сказав Путін.