У європейських політичних колах зростає переконання, що Кремль не збирається припиняти агресію. За оцінками західних дипломатів, серед пріоритетів російської армії — Одеса, яку у Москві вважають стратегічно та історично важливою.
Окупація цього міста, на думку одного з представників Заходу, остаточно позбавить Україну виходу до Чорного моря. Візит до Києва колишнього прем’єра Швеції Карла Більдта і колишньої очільниці уряду Фінляндії Санни Марін лише посилив тривогу. Вони заявили, що навіть попри незламність українців, без масштабної зовнішньої підтримки зростає ризик втрати нових територій, – пише Financial Times.
Джерела в Альянсі не виключають гіршого розвитку подій: за їхніми оцінками, якщо темпи військової допомоги залишаться незмінними, Україна може втратити здатність до масштабного опору вже восени. Водночас Росія, незважаючи на втрати, здатна підтримувати наступальний темп ще щонайменше рік.
На саміті НАТО в Гаазі Києву підтвердили політичну підтримку, але, як наголошують експерти, вирішальним чинником залишаються не заяви, а поставки озброєння. Йдеться передусім про системи Patriot і ракети для Himars — саме вони можуть стати ключовими в зміцненні української протиповітряної оборони.
Хоча після контакту президента Володимира Зеленського з Дональдом Трампом з’явилися певні обнадійливі сигнали, аналітики застерігають від передчасних висновків. Політична риторика екс-президента США не раз змінювалася, а його заяви не завжди підкріплювались діями.
Деякі західні оглядачі зберігають стриманий оптимізм: зокрема, вказують, що за останній рік Росії вдалося захопити менш як 0,3% нової української території, а перевага ЗСУ у використанні дронів стримує масштабні наступи. Проте реальна загроза для Одеси та інших міст на півдні залишається.
Утім, у цій війні не раз руйнувалися найточніші прогнози. Як зазначив один з європейських дипломатів, навіть впевненість нового генсека НАТО Марка Рютте може змінитися до кінця року, якщо ситуація на фронті не стабілізується.