У соцмережах стали з’являтися відео з полоненими чеченцями з “групи Аїда”, або групи спеціального призначення “Аїд” батальйону “Ахмат”. Це досить рідкісне явище, тому що найчастіше “ахматівці” перебувають у глибокому тилу та займаються там охороною військових і стратегічних об’єктів. Так, у Суджі вони мали охороняти газорозподільну станцію, яка зараз під контролем ЗСУ. Один із полонених на камеру зізнався, що він із групи “Аїд” і попросив Рамзана Кадирова, главу Чечні, забрати його. Фокус зібрав усе, що відомо про групу “Аїд” і які були їхні пересування в Курській області.
Що відомо про просування “групи Аїда” в Курській області
6 серпня, як відомо, ЗСУ зайшли на територію Курської області РФ. Там були присутні бійці батальйону “Ахмат”, але вони, як сказав сам командир батальйону Апті Алаудінов, “розминулися” з українськими військовими.
Російського строковика, який заявив протилежне, змусили вибачатися на камеру.
Уже за два дні, 8 серпня, автор пропагандистського російського Telegram-каналу “Записки ветерана” заявив, що російські ССО, “группа Аида” і ще низка підрозділів уже приступили до завдання з деблокування Суджи”.
9 серпня на цьому ж каналі повідомлялося, що в Суджі почалися бої. “Група Аїда”, ССО та низка інших підрозділів МО РФ почали заходи з деблокування міста”, — було написано вранці.
10 серпня вже інший пропагандистський Telegram-канал “Военкор Котенок” опублікував повідомлення, в якому йшлося про те, що “противник вдарив по одному з пунктів тимчасової дислокації групи СпПН “Аїд” “Ахмат” у Курській області з РСЗВ і 155-мм артилерії. Після влучання на місці утворилася хмара їдкого диму”.
“Усі, хто почав дихати, із судомами і блювотою зараз. Відправлені в токсикологію. Слизова горить”, — повідомило джерело. Автор каналу стверджує, що це були боєприпаси, начинені складом із хлором. Але українські ЗМІ зазначають, що ЗСУ не використовують хімічну зброю, а ЗС РФ якраз використовують і дуже часто, що було неодноразово підтверджено.
Ймовірно, це був “дружній вогонь” від російських військових, які не знали, що група “Аїд” дислокується в цьому районі.
З 11 серпня вже українські Telegram-канали, зокрема “Хочу жити”, почали публікувати відео з полоненими російської армії, троє з яких заявили, що вони з батальйону “Ахмат”.
А також з ‘явилося відео зі ще одним полоненим, який заявив, що він саме зі спецпідрозділу “Аїд” і попросив Рамзана Кадирова забрати його. Російські Telegram-канали поспішили заявити, що це брехня.
“За моєю інформацією, з “групи Аїда” за всі дні ведення бойових дій у Курській області ніхто в полон не потрапляв… Не виключаю, що полонений справді чеченець. Але точно не з “групи Аїда”, — написав автор пропагандистського російського Telegram-каналу “Записки ветерана”.
Цікаво, але на каналі самих “аїдівців” написано, що їхні бійці в полон потрапити ніяк не могли, бо “кожен боєць “групи Аїда” СпП “Ахмат” має чіткі інструкції на самопідрив у разі загрози полону. Навіть якщо ти залишився один, був поранений і в тебе є вибір — вибором послужить граната”.
“Тому в полон ми не можемо потрапити фізично”, — сказано в повідомленні.
Що таке група “Аїд”, або “група Аїда”
РосЗМІ називають цей підрозділ частиною Спеціального загону швидкого реагування (СОБР) “Ахмат”.
“Ахмат”, як відомо, фактично підпорядковується особисто голові Чеченської республіки Разману Кадирову. Командир підрозділу — Апті Алаудінов.
Група спеціального призначення “Аїд”, або “група Аїда”, названа так на честь командира підрозділу з позивним “Аїд”. Усе, що відомо про цю групу, написано або ними самими в соцмережах, або з хвалебних статей у росЗМІ. Рамзан Кадиров часто постить ролики “роботи” цієї групи, запевняючи, що “для групи “Аїд” відсутні будь-які перешкоди на шляху до досягнення поставленої мети… Цим цілком пояснюється їхня висока ефективність на одній із найскладніших ділянок фронту”, — писав Кадиров.