Під час проходження підготовки у Франції навчальний центр, де базувалася скандальна 155-та окрема механізована бригада ЗСУ Ганна Київська, посилено охороняли. Якби не ці заходи, із підрозділу дезертували б не 50 бійців, а половина. Таку думку висловив один із військовослужбовців 155 ОМБр , який був із бригадою у Франції, а пізніше самовільно залишив частину (СОЧ). Військовий на умовах анонімності поспілкувався з журналістами “Радіо Свобода”.
Під час навчання у Франції 155 бригада не отримала потрібної підготовки – це думка бійця, який самовільно залишив частину. Фото: 155 ОМБр / Facebook
Військовослужбовець наголосив, що у Франції на навчаннях пробув місяць. Однак, за його словами, і там відповідних навичок не набув. Як не одержав їх і раніше, на українських полігонах. Військовий зазначив, що він – не кадровий офіцер, але проходив 20 років тому військову кафедру. 2024 року чоловік приєднався до підрозділу інженерного забезпечення 155 ОМБр, і його призначили на посаду командира взводу.
Він згадує, що солдати проходили курс базової військової підготовки, а він не проходив, бо мав уже офіцерське звання. На питання, як йому набратися досвіду, командири відповідали, що у Франції його навчать. Але також не вийшло.
“У Франції мене абсолютно нічого не вчили. Туди забирали тих, хто за “штаткою” (штатним розкладом – ред.) вже був розписаний на певні посади. Те, що показували по телевізору, що десь там на полігоні бігали, стріляли, це, в принципі, відбувалося, але мені здається, що ця підготовка трішки недостатня, враховуючи те, що на це грошей витратили”, — розповів військовий.
Він розповідає, що у Франції умови були схожі на в’язницю – з погляду охорони. Територія була повністю огороджена, охоронялася собаками, а вночі запускали дрони, щоб ніхто не втік.
“Але якимось чином і там умудрялися тікати. Чесно кажучи, якби за нами не дивилися як у в’язниці, то там половина втекла б”, — вважає боєць.
За словами чоловіка, у Франції втекло приблизно 50 українських військових, а в Україні пішли в СОЧ набагато більше. Він вважає, що основною причиною масового дезертирства є недостатня підготовка. Крім того, коли частина бригади опинилася під Покровськом і прийшов наказ про переведення частини особового складу до піхоти, у цей момент “дуже багато” людей пішло у СОЧ. А він сам, як офіцер, який мав відповідати за життя 30 підлеглих, за його словами, так і не зрозумів, у чому полягає роль і що йому потрібно робити як комвзвод.
“Краще я піду в СОЧ. Якщо зловлять, то двері в’язниці рано чи пізно відчиняться, а кришка труни не відчиниться”, — підсумував боєць.