“Два-три рази постріляли і на “нуль”: стало відомо, як насправді готують мобілізованих у навчальних центрах

Перед тим, як вирушити на лінію фронту, мобілізовані проходять підготовку. Однак за словами експертів, її якість залишає бажати кращого. Чому в Україні погано навчають бійців.

У Верховній Раді спантеличені рівнем підготовки мобілізованих на полігонах. За словами нардепа Сергія Євтушка, бійців навчають поверхнево, що становить серйозну загрозу для їхнього життя, коли вони вирушають на “нуль”, пише Фокус.

“Я не вважаю навчанням, коли військовослужбовці повинні йти пішки п’ять кілометрів до місця стрільби через брак солярки, або коли вони вистрілили лише п’ять разів із гранатомета. “Таке собі “навчання”, знаєте. Можна було і в інтернеті подивитися”, — заявив Євтушок.

Маркером непрофесіоналізму на полігонах, за словами нардепа, стала історія його рідного брата, який загинув на війні.

“У перший день після прибуття на “нуль” один з офіцерів підняв його о п’ятій ранку. Потім інший [офіцер] прийшов, сказав, що вони [бійці] ще зелені, не потрібно їх чіпати. А о 9 ранку я вже не міг додзвонитися [братові]. Усе-таки їх відправили на завдання, і він загинув”, — розповів політик.

Контроль не працює

На думку нардепа Сергія Євтушка, навчання бійців має тривати не менше ніж пів року.

“Мій загиблий брат не був військовим, не мав жодного стосунку до ЗСУ, але в нього було бажання захищати країну, і його треба було навчати. Зараз ми бачимо як на вулицях мобілізують людей, потім вони один-два місяці проходять підготовку і відправляються на “нуль”. Результат такої підготовки нам відомий, особливо якщо йдеться про штурмовиків, яких потрібно готувати довго. Нам потрібно навчати військових, які потім виконуватимуть завдання ЗСУ, дуже скрупульозно, не менше ніж пів року. І підхід має бути практичний”, — розповідає Євтушок.

За словами нардепа, Верховна Рада намагалася встановити парламентський контроль над процесом підготовки мобілізованих, але в підсумку ідея була зведена нанівець.

“Роль парламенту в цьому скликанні знівельована настільки, що контрольна функція в принципі не працює”, — продовжує Євтушок.

На думку політика, такі інструменти, як тимчасові спеціальні комісії, що мають здійснювати контроль над зловживаннями в тій чи іншій сфері, працюють не ефективно.

“У нас усе відбувається не так. Чому? Тому що монобільшість не розуміє роль комісій. Не дають можливості призначити голів і склад комісій так, щоб їхня робота була об’єктивною. А так будь-яка комісія контролюється владою, і ефективність її нульова”, — додає нардеп.

Стара школа

Полковник запасу ЗСУ Олег Жданов зазначає, що підготовка мобілізованих в Україні в середньому триває близько двох місяців. Але все залежить від військово-облікової спеціальності. Швидше навчають піхоту — два місяці, штурмовикам необхідно більше часу. Але іноді підготовка займає менше місяця.

“Це не системна історія, але такі випадки є. І це велика проблема”, — пояснює Жданов.

Експерт зазначає, що багато навчальних центрів в Україні, як і раніше, працюють за радянськими правилами. І тільки деякі бригади перейшли до системи, так званих, полкових шкіл — коли кожна частина сама готує собі бійців.

“Деякі бригади працюють за сучасними методиками. Але більшість частин, як казав один із кіногероїв: “прискорений випуск, зліт — посадка”. На сьогодні навчальні центри фактично так і готують мобілізованих. Тому часто буває, що курс молодого бійця — це два-три рази постріляли з автоматів, два-три рази в атаку збігали або вирили окоп і потім на “нуль”. Там тебе навчать”, — розповідає Жданов.

За словами експерта, військово-політичне керівництво країни давно могло вирішити проблему неякісної підготовки мобілізованих. Однак їм бракує рішучості.

“Проблема в керівництві. Як би банально не звучало. Міністру оборони і Главкому не вистачає політичної волі, щоб запровадити єдину систему стандартів для всіх навчальних центрів. Навіть Залужний на останній пресконференції говорив, що потрібно ввести стандарти НАТО. Нардепи могли б спрямувати комплексну комісію в навчальні центри, потім викликати на трибуну головкома. Сирський керував Сухопутними військами, відповідав за підготовку навчально-матеріальної бази. Навчальні центри перебували в його підпорядкуванні”, — додає Жданов.

Навчання за кордоном

За кордоном, за словами експерта, система підготовки бійців сильно відрізняється від української. Навчальні центри несуть відповідальність за своїх підопічних. Якщо бригада незадоволена рівнем підготовки новобранців, вона може надіслати скаргу. І тоді керівництво навчальних центрів зазнає репутаційних ризиків.

Підготовка в країнах НАТО, залежно від військово-облікової спеціальності бійців, у середньому триває від шести до 12 місяців.

“Коли наших артилеристів відправили до Німеччини, щоб навчити поводитися з німецькою САУ, їм сказали, що на навчання піде щонайменше пів року. Наші за шість тижнів освоїли базу, але програма розрахована саме на такий термін. Фахівців ППО, наприклад, у Німеччині готують до року”, — зазначає Жданов.

Експерт додає, що навіть у воєнний час підготовка бійців за належної організації може займати від трьох до чотирьох місяців.

“Коли підрозділ втрачає боєздатність, їх виводять у навчальні центри, де доукомплектовують і проводять бойове злагодження. Після цього укомплектована бригада, де всі один одного знають, повноцінно йде на ротацію. Усе це вже є. Проблема в тому, що керівництво не хоче ухвалювати рішення”, — резюмує Жданов.

Ольга Степанова

Recent Posts

Як з 1 грудня зміняться тарифи на газ і скільки доведеться платити українцям

Після літнього підвищення тарифів на електроенергію українців хвилює питання, чи підніматиметься ціна на газ з приходом зими.…

7 хв. ago

Який мобілізаційний резерв України: The Financial Times назвало цифру

Мобілізаційний резерв України на сьогодні становить 3,7 млн людей. А загальна кількість громадян чоловічої статі віком від…

16 хв. ago

У Росії погрожують завдати ядерний удар по Алясці

Генерал-лейтенант ЗС РФ Андрій Гурульов заявив, що Росія може використати тактичну ядерну зброю для удару…

24 хв. ago

Хотів вийти під час польоту: пасажири літака зв’язали буйного “командира”

На борту пасажирського літака, який летів з Мілуокі до Далласа (США) стався дивний інцидент. Буйний пасажир авіакомпанії…

32 хв. ago

Погані новини для любителів гамбургерів: фастфуд та пиво знищують “чоловічу силу”

Виявилося, що фастфуд, алкоголь та солодощі негативно впливають на вироблення тестостерону та здатні призвести до…

41 хв. ago

Батьків школярів можуть позбавити батьківських прав: держава жорстко каратиме

Якщо ваша дитина пропускає школу, це не просто "дрібна витівка". В Україні справа може дійти…

49 хв. ago