У NASA заявили, що дірка шириною 90 метрів на поверхні Марса може виявитися «порталом» у підземний світ інопланетного життя. Агентство поділилося знімком цього величезного отвору, пише Daily Mail (переклад – “Фокус” ).
Вчені вважають, що гігантський отвір веде до «нижнього рівня», де може ховатися життя на Червоній планеті.
– Такі провали становлять особливий інтерес, оскільки вони можуть бути порталами на нижні рівні, які переходять у великі підземні печери. Такі природні тунелі природно захищені від суворої поверхні Марса, що робить їх добрим місцем для розвитку марсіанського життя, — пояснюють вчені.
Досі основна увага приділялася мікробному життю, яке може ховатися в замерзлих океанах на сусідніх із Землею планетах та місяцях. Але вчені припускають, що по другий бік провалу на Марсі можуть ховатися «великі підземні печери», і ця область має стати однією з основних цілей пілотованої місії на Марс.
У NASA додали, що зображення було зроблено апаратом Mars Reconnaissance Orbiter.
– На цьому ландшафті, схожому на швейцарський сир, видно безліч отворів, і всі з них, крім одного, показують курну, темну марсіанську місцевість під легким льодом з вуглекислого газу, що випаровується, – додають дослідники.
Найпомітніша особливість на знімку – це дірка у правому верхньому куті супутникового знімку, що розкинулася приблизно на 100 метрів. Ще більш загадковим відкриттям робить той факт, що ця діра також має круглий кратер навколо себе.
Команда NASA припускає, що такий кратер міг з’явитися в результаті удару метеорита, але важливішим питанням залишається те, що знаходиться всередині ями, що утворилася.
– Такі ями є головними цілями для можливих майбутніх космічних місій, роботів і навіть астронавтів, які вирушать на Марс, – наголошують у NASA.
Оскільки Марс зараз позбавлений сильного магнітного поля і щільної атмосфери, його поверхня постійно бомбардується високими рівнями космічної та сонячної радіації, які можуть бути смертельними для життя в тому вигляді, в якому ми її знаємо. Але життя могло б розвинутися та процвітати під поверхнею – у печерах та лавових трубах.
Раніше для пошуку таких місць на Марсі були залучені геологи та експерти у сейсмічній активності. Астрогеологічний науковий центр USGS представив приголомшливу карту з детальним описом понад 1000 кандидатів, які, на думку їх експертів, можуть бути входами до печер, розкиданих по всій поверхні Марса.
Щоправда, команда також зазначив, що ця карта була складена за допомогою зондів, що пролітають над Марсом на висоті 400 км.
– З такої висоти не можна побачити, наскільки далеко ці ями простягаються під поверхнею. Не знаючи, які з них є печерами, а які просто нішами з невеликою бічною довжиною, ми обережно заявляємо, що це «кандидати» на входи в печери, — додають експерти.
Інші космічні місії, включаючи Mars Express Європейського космічного агентства, також виявили докази стародавніх лавових трубок під вулканами планети, що спляться.
Однак ця нещодавно опублікована фотографія безперечно ясно показує, що на Марсі є принаймні одна дірка, яка веде до невідомого підземного шару.