Батьки і школярі тріумфують: домашнє завдання заборонять

У більшості європейських шкіл учням не задають домашніх завдань — ані на вихідні, ані в будні, оскільки вважають, що після занять діти мають відпочивати, а не продовжувати навчання вдома. В Україні ж таку практику поки що підтримують здебільшого приватні навчальні заклади, що орієнтуються на європейські методики. У державних школах ситуація протилежна: учні після занять змушені витрачати чимало часу на виконання домашніх завдань, часто до пізнього вечора.

Причини, через які в Україні не впроваджують таку систему, залишаються не зовсім зрозумілими. Якщо ми прагнемо мати освічених і не перенавантажених дітей, варто було б переглянути підходи до навчання, запозичуючи елементи іноземного досвіду, адже навіть такі, здавалося б, невеликі зміни можуть суттєво вплинути на розвиток дітей.

В Україні ситуацію пояснюють так: згідно з рекомендаціями Міністерства освіти і науки, домашні завдання не повинні фіксуватися в класних журналах та задаватися на вихідні, святкові дні й канікули. Це передбачено у методичних рекомендаціях та додатку до наказу про заповнення класних журналів, про що розповів юрист Роман Бондаренко в інтерв’ю «Новій українській школі». Також, за Санітарним регламентом, учням перших двох класів початкової школи домашні завдання не рекомендовані.

Щодо періоду хвороби, нормативи виконання домашніх завдань відсутні. Якщо ж учень може виконувати завдання за станом здоров’я та складність матеріалу дозволяє, він може самостійно працювати вдома.

Нагадаємо, українські школярі витрачають на домашні завдання найбільше часу серед однолітків з інших країн: 23% учнів витрачають на математику більше години, 13% — понад дві години, а 32% виконують завдання до 30 хвилин, ще 33% — до години.

Національний звіт PISA-2022 показує, що учні, які займаються вдома до 30 хвилин або понад дві години, демонструють гірші знання. Проте дослідники зазначають, що на час виконання завдань впливають і обсяг, і організаційні навички. Більше часу, як правило, витрачають ті, хто має слабкіші знання.

Романчук Микола

Recent Posts

Готуйте парасолі: 31 березня Україну накриють дощі — синоптики дали свіжий прогноз

Погода в Україні у неділю, 31 березня, буде нестійкою — дощі зачеплять майже всі регіони.…

3 хв. ago

Газ по старій ціні: до кінця сезону куб коштуватиме 7,96 грн — що далі

Тариф на газ не зміниться щонайменше до 30 квітня 2025 року. Українці й надалі платитимуть…

9 хв. ago

Штормитиме весь місяць: у квітні Землю накриє серія магнітних бур — готуйте пігулки

Квітень 2025-го метеочутливим не подарунок. Сонце розгуляється, і нас чекає цілий ланцюг магнітних бур —…

15 хв. ago

1 квітня бронь “згорить” у всіх: ТЦК отримують карт-бланш — почнеться “сафарі”

У військкоматів — “вікно можливостей”. Вже з 1 квітня всі старі відстрочки від мобілізації втрачають…

20 хв. ago

Вишкіл стане обов’язковим: студентів виганятимуть з вишів за відмову — хто зможе уникнути

З вересня 2025-го для всіх, хто вчиться на денній або дуальній формі, вводять обов’язкову загальновійськову…

29 хв. ago

Зеленський готує вибори вже на літо — усе залежить від припинення вогню

Президент Зеленський не просто думає про другий термін — він уже дає команду готуватись до…

35 хв. ago