З 1 лютого 2025 року в Україні триватиме мобілізація до лав ЗСУ. Зміни у призові, що передбачають проходження обов’язкової базової військової підготовки, зможуть уможливити службу у ЗСУ тих жінок, які раніше не мали військового досвіду і не служили в армії. Жінки медичних та фармацевтичних спеціальностей мають обов’язково подати свої документи для військового обліку. Передбачається, що служба у ЗСУ буде виключно на добровільній основі.
Інформатор зібрав ключові зміни у мобілізації жінок з 1 лютого 2025 року. Проєкт Закону №12076 від 27.09.2024 про внесення змін до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” щодо особливостей взяття громадян України на військовий облік призовників та їх медичного огляду під час проходження ними базової загальновійськової підготовки передбачає, що жінки зможуть стати на військовий облік та пройти базову військову підготовку. Після вишколу вони стануть військовозобов’язаними і отримають чітку військово-облікову спеціальність. Служба жінок у ЗСУ буде лише добровільною.
Базова військова підготовка жінок передбачає два етапи: теоретичну і практичну частини. Якщо теоретичну частину мають пройти обов’язково, то долучитися до “практики” жінки зможуть лише за власним бажанням і за умови проходження ВЛК.
Після завершення базової військової підготовки статус жінок змінюється на “військовозобов’язана”. Жінки складуть присягу і їм буде присвоєно військово-облікову спеціальність.
Зазначимо, що відповідно до Конституції України, не існує поділу громадян за статевою ознакою. Утім, жінки зможуть йти до армії лише за власним бажанням. Водночас для жінок-добровольців є чіткі обмеження, коли до армії їх все ж взяти не можуть. Йдеться про такі випадки:
- наявність трьох дітей;
- наявність дитини з інвалідністю або прийомної дитини до 18 років;
- наявність чоловіка чи батьків з інвалідністю;
- якщо жінка є матір’ю-одиначкою;
- якщо жінка є студенткою або заброньована на роботі.
Мобілізація жінок-медиків
Жінки, які здобули медичну чи фармацевтичну спеціальності з 1 лютого 2025 року мають обов’язково подати документи для військового обліку. Це слід зробити у випадку, якщо жінки не мають проблем зі здоров’ям і є придатними до служби. Водночас дані жінок буде внесено у відповідні реєстри. Утім варто пам’ятати, що внесення даних у військово-облікові реєстри не означає призов. Інформацію передовсім збирають для того, щоб розуміти ресурси у важливих галузях. Мобілізація жінок-медиків залишається добровільною.
Слід пам’ятати, що у жінок-медиків все ж є зобов’язання оновити військово-облікові документи. Якщо цього не зроблено — їх чекають такі ж штрафи, як і чоловіків — від 17 до 25 тисяч грн. Водночас змін у виїзді жінок за кордон немає — вони зможуть без обмеження перетинати державний кордон.
Мобілізація у 2025 році
В Україні з січня 2025 року триватиме мобілізація до лав Збройних сил. У першу чергу до війська потраплять ті військовозобов’язані особи, які не мають відстрочки від призову, або ж бронювання від мобілізації, а за рішення військово-лікарської комісії були визнаними придатними до служби. Водночас призвати можуть і чоловіків, що старші за 18 років і мають військовий досвід. Також під мобілізацію потрапляють чоловіки віком від 25 років до 60, якщо навіть бойового досвіду немає, але за рішенням ВЛК вони визнані придатними до служби.