З 18 травня в Україні почав діяти новий закон про мобілізацію. Він зобов’язує всіх військовозобов’язаних протягом 60 днів оновити свої дані у військкоматах. У Верховній Раді попереджають, що ті, хто проігнорує цю вимогу та не сплатить штрафи за порушення мобілізаційного законодавства, зіткнуться з серйозними наслідками.
Народна депутатка та членкиня Комітету з питань нацбезпеки, оборони й розвідки Ірина Фріз розповіла в коментарі ТСН.ua, що якщо військовозобов’язаний не оновив дані і не сплатив штраф, залишається в “сірій зоні”, то він вже вважається ухилянтом.
“Штрафи (від 17 тис. грн. до 25 тис. 500 грн.) встановлені за порушення військового обліку. Тобто це штрафи за неоновлення даних. У разі, якщо військовозобов’язаний не оновив дані і не сплатив штраф, залишається в “сірій зоні”, то він вважається ухилянтом і до нього застосовується стаття про порушення закону про мобілізацію. Це передбачає кримінальну відповідальність, загрожує від 3 до 5 років позбавлення волі“, – каже Ірина Фріз.
Проте парламентарії поки не можуть чітко сказати, чи подвоюються несплачені штрафи, а також який саме термін надається для сплати – 10, 15 днів чи більше.
“Якщо казати відверто – коїться чехарда. Не дивлячись на те, що в законі начебто і прописано, але немає чіткого розуміння про порядок накладання і стягування штрафів”, – розповів один з парламентарів.
До речі раніше в Міноборони запевнили, що якщо громадянин не оновить свої дані до 16 липня цього року, то його можна буде притягнути до адміністративної відповідальності. Йдеться про статті 210 КУпАП (порушення правил військового обліку) та 210-1 КУпАП (порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію). Тобто кримінальної відповідальності не буде.
Своєю чергою адвокати зазначають, що штрафи за порушення мобілізаційного законодавства не подвоюються.
“Ці штрафи встановлюються рішенням суду, за протоколом ТЦК чи відповідальної особи. В разі несплати відкривається виконавче провадження. Але треба розуміти, що виконавче провадження – це ще додаткові витрати – близько 10% від суми”, – каже адвокат Сергій Старенький.
Нагадаємо, 17 травня президент України Володимир Зеленський підписав закон, який передбачає підвищення штрафів для громадян, які ухиляються від військового обліку. Новий закон вносить зміни до ст. 210 та 201-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. А також запроваджує три режими: порушення, повторне порушення та порушення під час воєнного стану.
Стаття 210 (порушення військового обліку). Штрафи збільшуються у кілька разів для осіб, які не перебувають на військовому обліку або вчасно не оновили облікові дані. До цього штрафували на суму від 510 до 850 грн та від 850 до 1700 грн за повторне порушення протягом року або в особливий період. Стаття 210-1 (порушення законодавства про мобілізацію). За відмову від повістки або неявку за нею до ТЦК штрафи залежать від того, скоєне правопорушення у мирний час чи воєнний.
Нагадаємо, у Раді також зареєстрували законопроєкт про ще більше покарання за ухилення від мобілізації. Нардепи пропонують штрафи до 85 000 гривень. Крім того, “Інформатор” повідомляв про зміни до порядку бронювання військовозобов’язаних.
На спеціалізованих порталах, зокрема на популярному сайті OLX, часто публікуються оголошення про продаж елітних порід тварин, що…
В Україні багато хто здивується, що за користування радіо у власному автомобілі можуть стягувати штрафи.…
Піджак - це не просто класика, а один з головних трендів 2025 року. У новому…
Військовозобов'язані громадяни України, які мають статус "обмежено придатних до військової служби", зобов'язані до 5 лютого…
Зарплата президента США вважається найвищою, хоча її сума не переглядалась вже понад декілька років. Президент…
У столичному хостелі Hostel Vshokoladi відмовилися обслуговувати групу, у складі якої був речник Військово-морських сил…