Куплений статус відберуть: як влада планує “вилікувати” інвалідів

Новий закон про мобілізацію передбачає доручення уряду та правоохоронним органам перевірити обґрунтованість рішень Медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) щодо встановлення інвалідності громадянам другої та третьої груп інвалідності.

Про те, як відбуватимуться перевірки, розповіли експерти.

За словами члена комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки ВРУ Федора Веніславського, до другого та остаточного читання законопроєкту №10449 норма щодо повторної Військово-лікарські комісії (ВЛК) не дійшла. Точніше, дійшла, однак у дещо зміненому вигляді. Вирішили перевірити рішення МСЕК. Оскільки, якщо людина придбала після початку війни статус інваліда для уникнення мобілізації, то це потрібно виправити.

“Це думка, у принципі, вірна. Адже чимало чоловіків, які до повномасштабної війни з Росією були цілком здоровими, після оголошення воєнного стану раптово стали інвалідами. І, відповідно, непридатними для мобілізації. А це якось підозріло. Порушення прав інвалідів не буде. Але особисто я вважаю так: якщо людина купила собі статус інваліда, щоб уникнути мобілізації, це має бути виправлено”, – пояснив він.

Як зазначила колишня директорка Центру надання безкоштовної вторинної правової допомоги Наталка Костишин, йдеться про перевірку обґрунтованості рішень МСЕК щодо встановлення інвалідності чоловіків 25-55 років, які після 24 лютого 2022 року вперше отримали інвалідність другої та третьої груп.

“Крім тих, кому інвалідність встановлена за результатами захворювань та поранень, отриманих під час захисту України, а також в разі відсутності кінцівки, одного з парних органів, наявності онкологічного захворювання. Одним словом, через явні порушення здоров’я“, – уточнила вона.

Оновлена норма скоротить навантаження на ВЛК, оскільки тих, хто отримав інвалідність за рішенням МСЕК, менше, ніж тих, хто просто був визнаний непридатним до служби.

Тепер уряд повинен доручити МОЗ внести правки у відповідні Положення, що регулюють діяльність МСЕК. Правоохоронні органи підключаться, коли будуть виявлені неправомірні рішення МСЕК.

Так має бути в ідеалі, однак, як буде насправді – поки що невідомо, додала юристка.

Ольга Степанова

Recent Posts

Майже 100 тисяч податків: скільки заплатять ФОП різних груп у 2025 році

У грудні 2024 року в Україні було запроваджено нові умови оподаткування, що стосуються ФОП. Одним із…

32 хв. ago

Суддя Господарського суду міста Києва отримав підозру у державній зраді

Діючому судді Господарського суду міста Києва повідомлено про підозру у державній зраді. Про це повідомляє Офіс Генерального…

34 хв. ago

Ілон Маск назвав “розвагою” вибух ракети космічного корабля SpaceX

Нещодавнє випробування ракети Starship, яка є найбільшою і найпотужнішою ракетою-носієм у світі, закінчилося тим, що верхній ступінь…

44 хв. ago

Мураєв, підозрюваний у держзраді, знову заявив про себе: де з’явився

Скандальний український політик Євген Мураєв, якого підозрюють у державній зраді, повідомив, що живе та працює…

49 хв. ago

Трамп планує оголосити криптовалюту національним пріоритетом, – Bloomberg

Обраний президент Дональд Трамп планує випустити указ, який підносить криптовалюти до рангу пріоритетних напрямів політики і дає…

59 хв. ago

Обшуки в ексведучого телеканалу Медведчука: деталі від СБУ

Ексведучий телеканалу очільника забороненої в Україні партії «Опозиційна платформа – За життя» Віктора Медведчука Макс…

1 годину ago