Різдвяний Святвечір 2025: нова дата свята та головні заборони

Святвечір – це останній день перед Різдвом, коли віряни готуються до великого свята. У цей день закінчується Різдвяний піст. В Україні прийнято відзначати Святвечір із сім’єю за святковим столом – традиційне меню на Святвечір складається з дванадцяти пісних страв.

Головною стравою Святвечора є кутя, яка є сучасним варіантом сочива – страви з розмоченого соком насіння пшеничного зерна. Звідси й узялася назва свята.

Коли відзначають Святвечір-дата свята

Дата Святвечора залежить від того, відзначає людина Різдво 25 грудня або 7 січня. Святвечором називають останній день перед Різдвом – 24 грудня або 6 січня відповідно.

Нагадаємо, що 1 вересня 2023 року церква перейшла на новий церковний календар 2025. У ньому датою Різдва офіційно вважається 25 грудня, а Святвечора – 24 грудня. За новим стилем Різдво настає 25 грудня, а Святвечір, відповідно – 24 грудня.

Історія свята Святвечір

Оскільки свято відзначається перед Різдвом, на Святвечір християни згадують події перед появою на світ Христа. Згідно з Біблією, цього дня на нічному небі запалилася Вифлеємська зірка, яка вказувала на місце перебування Марії. Пізніше за цією зіркою волхви знайшли місце народження Сина Божого і принесли йому подарунки.

Для українців Святвечір завжди був великим святом і відзначався з великим розмахом. А більшість традицій збереглися до наших днів. Саме в цю урочистість починається період під назвою Святки, який триває до Хрещення Господнього.

Як відзначають Святвечір

Воцерковлені православні перед Різдвом відвідують церковну службу – денну літургію та нічну всеношну. Якщо немає можливості або бажання ходити до храму, то прочитати молитву можна самостійно вдома.

Діти та молодь на Святвечір ходять по домівках сусідів і співають колядки, а натомість отримують частування та монети. Також на Святвечір починають розігрувати вертепи – театральні сценки народження Ісуса.

У вечір Святвечора вся родина сідає за стіл. На святкову вечерю прийнято ставити дванадцять пісних страв – за кількістю апостолів. Вони можуть відрізнятися в залежності від уподобань сім’ї, але в їхнє число обов’язково входять кутя на Різдво і узвар. У давнину в це свято було прийнято відмовлятися від їди до появи першої зірки на небі.

Що не можна робити в Святвечір

Є кілька суворих заборон цього дня:

  • У Святвечір повинен дотримуватися суворого посту. Не можна їсти м’ясо, яйця та молочні продукти, але можна їсти рибу.
  • Церква засуджує ворожіння на Святвечір, як і будь-якого іншого дня.
  • Це свято має бути світле і радісним, об’єднувати людей. Цього дня заборонено сваритися та лаятись матом.

Працювати по дому та прибирати на Святвечір можна і навіть потрібно, адже Різдво потрібно зустрічати в прибраному будинку.

Романчук Микола

Recent Posts

Синоптик спрогнозував, чи буде це літо в Україні рекордно спекотним

Цього року перший календарний місяць літа очікується теплим по всій Європі, з максимальними відхиленнями від норми…

5 хв. ago

Росія захопила Зелене Поле і просунулася на Сумщині, – DeepState

Російська загарбницька армія окупувала селище на Донеччині, а також просунулася на території Сумської області. Про це…

8 хв. ago

Українці штурмують ВЛК при ТЦК: часу практично не лишилося

Українцям розповіли, що загрожує за непроходження ВЛК до 5 червня. Gро це попередив начальник відділу військового обліку та…

15 хв. ago

Паркування біля дому: водіям вліплять безжальні штрафи – де не можна залишати авто

Паркування автомобіля під будинком — звична практика для багатьох українців, особливо в умовах обмеженої кількості…

21 хв. ago

Що зміниться в Україні від 1 червня — нові ліміти на перекази, ВЛК, техогляд

Зміни від 1 червня торкнуться кількох сфер життя українців — від соціальних виплат до банківських переказів і техогляду. Від…

34 хв. ago

Бусифікації кінець: ТЦК кардинально змінюють правила мобілізації

Для військовослужбовців ТЦК створили перелік правил діалогу та поведінки під час проведення мобілізації. Ці правила розробило…

47 хв. ago