Проблема паспортних послуг за кордоном для 18-річних українських чоловіків, які не стали на військовий облік, стала серйозною.
Багато молодих людей, які виїхали з України, чи то для навчання, чи до повномасштабного вторгнення, тепер стикаються з труднощами при спробі подати заяву на отримання чи продовження паспорта, як повідомляє «Судово-юридична газета».
Корінь проблеми криється у відсутності запису у реєстрі призовників «Оберіг». Без цього запису паспортні служби за кордоном часто відхиляють їхні заяви, особливо тих, хто залишив країну, не ставши на облік до ТЦК.
У серпні було ухвалено постанову уряду, спрямовану на вирішення цієї проблеми шляхом вирішення віддаленої реєстрації для українців віком від 16 до 25 років.
Заступник міністра оборони з питань цифровізації Катерина Чорногоренко запевнила, що система автоматично збиратиме дані з інших реєстрів і включатиме заявників до «Оберігу» без необхідності проходження медичного обстеження.
Проте реалізація виявилася проблематичною. За даними Комітету з молодіжної політики, паспортні служби за кордоном стверджують, що вони не мають «технічної можливості» передавати інформацію до реєстру призовників.
У результаті лише дев’ять осіб, які раніше не були зареєстровані, успішно отримали паспорти. Це залишає багатьох молодих українців без можливості зареєструватись віддалено чи продовжити свої документи, не повертаючись до України.
У деяких випадках люди вдаються до пошуку тимчасових документів в інших країнах, що ще більше ускладнює ситуацію. Поки система цифровізації не запрацює як задумано, молоді люди, які не зареєструвалися перед від’їздом з України, залишаються у складному становищі, і без повернення додому мало рішень.