Серед українських батьків зростає занепокоєння: під час обліку в територіальних центрах комплектування 16-річним юнакам пропонують підписати “згоду громадянина на військову службу” та заповнити бланк соціального паспорту, де просять вказати інформацію про сімейний стан, житлові умови, судимості та кредити. Це викликало хвилю дискусій у соціальних мережах, зокрема у групі MAMMAS на Facebook.
“Мій син отримав купу бланків, серед них — згода на військову службу. Яка згода в 16 років?” — обурюється одна з матерів, Анна Л., яка вперше підняла це питання на Facebook-сторінці.
Адвокатка Марина Бекало пояснює, що такий формуляр насправді є лише згодою на проведення психологічних досліджень, а не на безпосередню військову службу. За її словами, методичні рекомендації, що включають цей документ, були затверджені ще у 2016 році Генштабом ЗСУ і мають рекомендаційний характер.
Процедура взяття на облік та “соціальний паспорт”
Щороку юнаки, яким виповнюється 17 років, зобов’язані стати на військовий облік. Призовні комісії проводять медичні огляди та психологічний відбір для визначення придатності до служби. У бланку “соціального паспорту”, однак, містяться спірні питання про доходи сім’ї, судимості та релігійні переконання, що, за словами Бекало, можуть трактуватися як “негативні фактори”.
“Юнаки та їхні батьки не зобов’язані заповнювати ці відомості, оскільки бланки мають рекомендаційний характер,” — наголосила адвокатка, зазначивши, що питання, які стосуються релігійних переконань або кредитів, можуть викликати обурення своєю неетичністю.
Ця ситуація викликає сумніви у батьків, які не хочуть, щоб особисті дані їхніх дітей використовувалися поза межами стандартних процедур допризовної підготовки.