Для чоловіків віком до 24 років можуть зняти обмеження на виїзд за кордон

У Верховній Раді обговорюють можливість створення нового законопроєкту про дозвіл виїзду за кордон чоловікам віком від 18 до 24 років.

Про те, коли може з’явитися цей революційний документ (адже зараз, під час війни, виїзд з України військовозобов’язаним у віці від 18 до 60 років заборонений), і про його перспективи – розповідає OBOZ.UA.

Нова ініціатива спрямована на розв’язання проблеми виїзду (правильніше навіть сказати – вивезення) за кордон юнаків, які закінчили школу. І яким плюс-мінус 17 років. Бо ще рік – і буде пізно: хлопці будуть мобілізаційного віку, і їх уже з України не випустять.

Так, до мобілізаційного віку їм ще цілих сім років, але хто його знає, скільки ще триватиме російсько-українська війна. І багато батьків не хочуть ризикувати своїми дітьми. На Заході якось спокійніше. Та і є можливість здобути європейську освіту.

Але ця ситуація загрожує подальшим погіршенням демографічної ситуації в Україні, яка наразі й так досить плачевна (зараз наша країна на 228-му місці у світі за народжуваністю і на одному з перших – за смертністю). Плюс, це провокує неабияку соціальну напруженість: юнак приїжджати на побутівку з сім’єю навряд чи стане – його потім не випустять. І якщо мама ще зможе сама з’їздити за кордон побачити сина, то в тата такого шансу точно немає, якщо він не військовий.

“Для того, щоб ми не втрачали нашу молодь, яка їде за кордон і потім не може повернутися, є ідея, щоб до 23-24 років не обмежувати українських громадян у пересуванні. Щоб ті молоді українці, які навчаються за кордоном, мали змогу приїжджати в Україну, спілкуватися з рідними й не шукали шляхів, не були змушені залишатися за кордоном і не втрачали зв’язок із батьківщиною”, – сказав, анонсуючи можливість появи нового законопроєкту, член парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський.

“Нам надходить багато листів, батьки дякують за ініціативу та просять зробити все можливе, щоб не відривати дітей від сімей”, – каже OBOZ.UA Федір Веніславський.

Варто зазначити, що далеко не вся українська молодь після завершення школи виїжджає за кордон саме на навчання.

“Йдеться не про освіту, а про втечу. Зараз багато 17-річних їдуть тому, що потім будуть невиїзними, а не тому, що хочуть або можуть навчатися за кордоном. Навіть якщо і вступив – це задоволення не з дешевих. Оплата навчання, житла. У Польщі, наприклад, у містах оренда кімнати – 10 тисяч гривень у перерахунку на наші гроші. Знову ж таки, просто жити на щось треба. Не всі таке потягнуть. Ідеальний варіант – це залишитися в Україні й навчатися тут. Було б супер, якби ухвалили такий закон, щоб не треба було втікати з країни”, – каже OBOZ.UA киянка Наталя, старший син якої цього року закінчив 10 клас (тобто до доленосного рішення “їхати чи не їхати” йому залишився рік).

До речі, виїзд молодого 17-річного українця за кордон може перемістити його на найнижчий поверх соціального ліфта, якщо він не вступив на навчання або батьки не можуть забезпечити це фінансово. У кращому випадку – некваліфікована робота, а в гіршому – криміналітет.

Але постає питання – а як до подібних нововведень ставляться військові? Адже якщо не обмежувати українських громадян у виїзді за кордон до 23-24 років, то можна виїхати й у 22 роки, отримавши при цьому вищу освіту в Україні.

“Це палиця з двома кінцями. З одного боку – запланований законопроєкт дійсно знижує соціальну напруженість. З іншого боку – у нас не вистачає людського ресурсу. І даю дев’яносто відсотків гарантії, що виїжджати у 22 роки будуть такими самими темпами, як зараз – у 17 років. Але ж 23-24 роки – це вже здорові мужики”, – говорить OBOZ.UA Вадим, співробітник одного з обласних ТЦК і СП.

Як каже голова парламентського комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин, проблема виїзду – серйозна, і її потрібно вирішувати у взаємодії з Генеральним штабом ЗСУ та Міністерством оборони. Але поки що до такого обговорення справа не дійшла.

За словами Федора Веніславського, зараз питання обговорюють у комітеті з нацбезпеки, із залученням депутатів із різних груп, фракцій і комітетів. І конфігурація майбутнього законопроєкту буде зрозуміла тільки наступного тижня.

Ткаченко Валентина

Recent Posts

ТОП-5 хитрощів для ідеальної подорожі: як зекономити час, гроші й нерви

Подорож — це завжди пригоди, але навіть найочікуваніший відпочинок може зіпсуватися через дрібниці: забуті речі,…

9 хвилин ago

Закордонний стаж зарахують до пенсії: важливий нюанс для тих, хто працював за кордоном

Українці, які працювали за кордоном, отримали можливість зараховувати цей досвід для призначення пенсії в Україні,…

23 хвилини ago

Трамп пригрозив депортацією Маска: чи можливо це юридично

Між Трампом і Маском спалахнув конфлікт через бюджетний закон. Президент США натякнув на можливу депортацію…

9 години ago

У НБУ назвали реальну кількість українців, які виїхали за кордон

На кінець травня 2025 року за межами України через війну перебували понад 5,6 мільйона громадян.…

9 години ago

Ціни на оренду квартир в Україні різко зросли

Оренда квартир в Україні зросла до 13 000 грн, а в деяких містах Заходу й на…

9 години ago

Водіям у Польщі загрожує до 10 років в’язниці за небезпечну їзду

У Польщі суттєво посилюють покарання для водіїв, які створюють небезпеку на дорогах. Парламент країни схвалив…

9 години ago