Через війну та демографічну кризу кількість економічно активних громадян в Україні суттєво скоротилася. За оцінками Міністерства соціальної політики та Нацбанку, втрати сягнули майже 40% довоєнного рівня.
Про це повідомила перша заступниця міністра соцполітики Дарія Марчак. Вона уточнила, що приблизно 1,7 мільйона українців, які працювали до повномасштабного вторгнення, зараз перебувають за кордоном. Це понад 10% довоєнного трудового ресурсу, – інформує Delo.ua.
Крім втрат через міграцію, Україна стикається з глибокими структурними проблемами: населення стрімко старіє. Якщо у 1991 році частка осіб віком 65+ становила 12%, то у 2021 році вона зросла до 18%, а в 2024-му – вже до 22%.
Марчак зазначила, що у порівнянні з 2021 роком чисельність працездатного населення скоротилася на 40%. За прогнозами демографів, загальна чисельність населення України може знизитися до 28,9 мільйона осіб до 2041 року і до 25,2 мільйона – до 2051-го.
Це безпосередньо впливає на ринок праці: згідно з оцінками уряду, 74% роботодавців заявляють про брак працівників. Середній дефіцит персоналу становить 15% від загального штату компаній.
Особливу проблему становить зайнятість людей віком понад 50 років. Наразі лише 27% з них мають роботу, хоча країна потребує додаткових 4–5 мільйонів працівників для економічного відновлення. На цьому тлі Марчак наголосила на необхідності боротьби з ейджизмом – дискримінацією за віком, яка залишається поширеним явищем на ринку праці.
За результатами опитувань, 69% чоловіків і 67% жінок віком від 50 років стикалися з упередженим ставленням під час пошуку роботи. Роботодавці, за її словами, все ще часто віддають перевагу молодим кандидатам.