Добровольці, черги та «бусифікація»: як змінилася мобілізація за час війни

З початку повномасштабної війни мобілізація в Україні зазнала істотних змін, і кожен новий крок влади викликає хвилю обговорень і суперечок. Спершу чоловіки добровільно приходили до військкоматів, готові захищати країну. Однак ентузіазм з часом ослаб: потік добровольців, які готові були без зволікань приєднатись до лав ЗСУ, значно зменшився. Це стало поштовхом для трансформації мобілізаційної системи.

Якщо на початку вторгнення мобілізаційні пункти ледь встигали приймати нових добровольців, то сьогодні ситуація змінилася. Недовіра до керівництва та корупційні скандали підкосили мобілізаційний дух українців. Поступово дехто почав активно шукати способи уникнути призову, розчарувавшись у владі та побоюючись непередбачуваних наслідків.

Так з’явилося поняття «бусифікації» — коли військові забирають чоловіків прямо з вулиць. Це нововведення, яке, без перебільшення, шокувало суспільство, стало причиною для обурення. Для багатьох це принизливий і надмірно жорсткий підхід, що не відповідає принципам свободи та поваги до громадян. І хоча з боку влади цей метод виглядає практичною необхідністю, для багатьох українців він став ще одним фактором недовіри до мобілізаційної системи.

18 травня 2024 року набув чинності новий закон про мобілізацію, згідно з яким усі чоловіки віком від 18 до 60 років мали оновити свої облікові дані в ТЦК протягом 60 днів. Це призвело до черг біля військкоматів, де більшість прагнула отримати відстрочку. Ситуація нагадувала радше бюрократичний хаос, ніж чітко структурований процес.

Щоб зменшити напруження, було відкрито рекрутингові центри, які займаються підбором кандидатів для служби у військовій сфері. Окрім цього, було прийнято рішення надати військовим частинам право напряму мобілізувати добровольців. І хоча це мало полегшити ситуацію, відгуки українців показують, що проблем ще достатньо.

Додатково, нововведенням стало подання заявок на службу через додаток «Дія», що значно спростило процес і в теорії зробило мобілізацію зручнішою для громадян. Однак це рішення теж не стало панацеєю: залишаються питання щодо прозорості процедур і правового захисту мобілізованих.

Коломієць Надія

Recent Posts

Ціни на оренду квартир знову зросли: які регіони у лідерах

З початку 2025 року оренда житла в Україні подорожчала. При цьому західні області залишаються найдорожчими…

6 хв. ago

Військовий збір у 2025 році: кому не доведеться сплачувати податок у травні

Більшість українців мають податкові обов’язки, зокрема зі сплати ПДФО та військового збору. З 1 січня 2025 року…

26 хв. ago

У Путіна заявив про спроби “розчленувати Росію” на частини: кого звинуватили

Керівник Служби зовнішньої розвідки Росії Сергій Наришкін заявив, що Захід має плани "розчленувати Росію". За…

34 хв. ago

Пенсія на 10 років раніше: відпустять достроково попри недостатній трудовий стаж

В Україні жінки, які народили трьох або більше дітей, можуть вийти на пенсію раніше встановленого…

41 хв. ago

Молоді українські військові скаржаться, що їм не платять обіцяний мільйон

Українські військові віком до 25 років, які уклали контракт до запуску "молодіжних контрактів", скаржаться, що…

50 хв. ago

Учені знайшли дивного морського хижака з трьома очима й шипами

У Канаді палеонтологи знайшли новий вид радіодонта - стародавню морську істоту Mosura fentoni, віком понад 500 мільйонів…

1 годину ago