В уряді пропонують змінити правила відстрочки від мобілізації для чоловіків, які навчаються. ЗМІ та соцмережі поширили чутки про “заборону освіти після 25”, однак насправді йдеться лише про уточнення підстав для звільнення від призову.
Про це повідомляє “Телеграф” із посиланням на урядовий законопроєкт №13193.
Законопроєкт, зареєстрований ще у квітні 2025 року, пропонує скоригувати норму про відстрочку, щоб унеможливити використання навчання як підстави для ухилення від мобілізації. У документі йдеться про те, що здобувачі освіти, які вже отримали один освітній рівень, вступають до нових навчальних закладів для повторного здобуття такої самої або нижчої освіти, що дозволяє їм не з’являтись у ТЦК.
У пояснювальній записці Кабмін вказує, що лише за останні пів року кількість чоловіків старше 25 років, які вступили до професійно-технічних чи фахових закладів, суттєво зросла — до 17 338 та 75 618 відповідно. Часто йдеться про непослідовне навчання — коли здобувають рівень, який вже мають або не завершили раніше. Ця практика, за словами уряду, “компрометує систему освіти” і викликає зростання кількості судових позовів до держави.
Згідно з проєктом, право на відстрочку матимуть лише ті, хто:
- навчається в українському закладі освіти;
- здобуває освіту вперше за певним рівнем;
- вступив до професійної або фахової передвищої освіти не пізніше року, коли йому виповнилося 25 років;
- не перевищив терміни виконання освітньої програми (для вищої освіти);
- здобуває освіту за денною або дуальною формою.
Водночас особи, які навчаються за кордоном, здобувають другий диплом того самого рівня або пішли вчитись після 25 років до технікумів чи ПТУ, можуть втратити право на відстрочку. Ідеться саме про право на звільнення від мобілізації, а не про заборону здобуття освіти.
Адвокат Дар’я Тарасенко підтвердила, що у разі ухвалення законопроєкту втратять право на відстрочку, зокрема, ті, хто:
- здобуває освіту за кордоном;
- навчається вдруге на тому ж рівні;
- пішов до технікуму чи ПТУ після 25 років;
- перевищив строки навчання через академвідпустку або відрахування.
Станом на кінець червня законопроєкт зняли з розгляду парламентського Комітету з питань освіти. Це означає, що він поки не буде винесений на голосування. Утім, уряд продовжує шукати варіанти, як обмежити ухилення через повторне або формальне навчання.