Годинник Судного дня вирішили оновити після довгої перерви. У 2024 році його не переводили і його показники лишилися на рівні 2023 року – за 90 секунд до опівночі. Основними загрозами для людства науковці вважають війну в Україні, а також на Близькому Сході.
Що таке годинник Судного дня, яка в нього історія та що чекає нас у майбутньому, читайте далі.
Це проєкт американського журналу Bulletin of the Atomic Scientists, заснованого Альбертом Ейнштейном, якій ведуть з 1947 року.
Годинник показує символічний час, який відокремлює людство від дня глобальної рукотворної катастрофи – час до опівночі.
Рішення про переведення стрілок приймає рада директорів журналу та залучених експертів, серед яких 18 лауреатів Нобелівської премії.
Розташований цей годинник Судного дня у Чикаго, США.
З 1947 року годинник Судного дня переводили 25 разів. Рішення про зміну часу приймають щороку, одна стрілки можуть не рухати 2 або три роки поспіль. Востаннє їх переводили 23 січня 2023 року – і зараз вони показують за 90 секунд до 12 години ночі, тобто, світ знаходиться в стані безпрецедентної небезпеки.
Основні причини переведення годинника Судного дня: випробування атомної та водневої бомб, холодна війна, поява ядерної зброї, війна в Афганістані, крах соціалістичної системи, загроза ядерного тероризму, теракти, катастрофічні глобальні зміни клімату Землі.
Було й таке, коли годинник переводили не вперед, а назад – коли людство робило кроки, щоб зменшити напруження та загрози.
У 2023 році годинник перевели ще на 10 секунд вперед – через війну Росії проти України, ядерні погрози росіян, кліматичні загрози, технологічний розвиток і біологічні небезпеки (коронавірус).
Зараз годинник Судного дня показує 23:58:30 – тобто залишилося всього 90 секунд.
За повідомленням на сайті Бюлетеня вчених-атомників, годинник Судного дня планують оновити у вівторок, 28 січня 2025 року. Рада з питань науки та безпеки (SASB) оновить годинник Судного дня на 2025 рік у Вашингтоні, округ Колумбія.
Бюлетень вчених-атомників, який вирішує, де встановити стрілки, оприлюднить оновлений годинник у прямому ефірі о 10:00 за східним часом (17:00 за Києвом).
“У 2025 році Рада з питань науки та безпеки Бюлетеня розглядатиме численні глобальні загрози за годинником. Сюди входить розповсюдження ядерної зброї, руйнівні технології, такі як штучний інтелект, російсько-українська війна, війна Ізраїлю та ХАМАСу, конфлікт Ізраїлю та Хезболли, біозагрози та триваюча кліматична криза”, – говориться у повідомленні вчених.
Щодня тисячі українських водіїв стикаються з проблемою: куди припаркувати авто в умовах дефіциту місць? В…
У 2025 році деякі українці отримають шанс на дві пенсії одночасно! І це не просто…
Тріщини на льодовиках, які утворюються через напруження, є важливим індикатором стану крижаних щитів. Вони можуть варіюватися…
Сполучені Штати, ймовірно, готують “велику угоду” із самопроголошеним президентом Білорусі Олександром Лукашенком. Йому пропонують послаблення…
Президент України Володимир Зеленський вважає, що для повного розуміння ситуації спецпредставник президента США з питань…
Пенсійний фонд України повідомив, хто і за яких умов може отримати грошову допомогу до 56…