Вчені знайшли місце поховання філософа Платона. У цьому допоміг ШІ

Вчені багато років намагались знайти місце поховання давньогрецького філософа Платона. Ключовим у розгадці цієї таємниці став старовинний сувій, що частково вцілів після виверження вулкана Везувію в 79 році нашої ери. Його розшифрували за допомогою штучного інтелекту.

Про це пише Національна дослідницька рада Італії.

Де похований Платон

Шматки обвугленого папірусу знайшли у Геркуланумі – давньоримському місті, розташованому поблизу Помпей. Обидва міста зруйнувало виверження Везувію.

Філософ з Пізанського університету Граціано Раноккіа та його колеги використали штучний інтелект для розшифрування папірусу.

Один сувій містив текст філософа-епікурейця Філодема Гадарського “Історія Академії”. Вчений, який жив у 110-30 роках до нашої ери, детально описав академію, яку Платон заснував у четвертому столітті. Також у його праці є інформація про життя Платона і місце його поховання.

Раніше дослідники вже мали інформацію про те, що Платон помер в Афінах у 348 або 347 році до нашої ери й був похований в Академії, яку римський полководець Сулла зруйнував у 86 році до нашої ери. Втім вчені не мали даних щодо місця її розташування.

Зараз науковці застосували новітні технології, щоб дослідити папірус. Вони використали інфрачервону та ультрафіолетову оптичну візуалізацію, тепловізійну візуалізацію і томографію, а також застосували ШІ.

Обвуглений папірус (фото: Papiri carbonizzati)

Що виявили вчені

Вчені змогли прочитати 1 000 слів, це приблизно третина тексту. У цих матеріалах вказано, що Платон був похований у зарезервованому для нього саду Академії в Афінах, біля так званого Мусейону або сацеллуму, священного для Муз. Раніше вчені знали тільки те, що філософ похований території Академії.

Також у текстах описано, як Платона “продали в рабство” між 404 та 399 роками до нашої ери. Раніше дослідники припускали, що це сталося у 387 році до нашої ери.

Інша частина тексту не стосується поховання філософа, у ній наведений діалог між персонажами, в якому Платон показує зневагу до музичних і ритмічних здібностей варвара-музиканта з Фракії.

Наголосимо, що дослідники вже не вперше застосовують ШІ для прочитання давніх текстів, які пережили виверження Везувію. Цьогоріч дослідники розшифрували сувій, який знайшли на руїнах вілли тестя Юлія Цезаря.

Ольга Степанова

Recent Posts

Сповідь без священника. У Швейцарії церква встановила цифровий аватар Ісуса

У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…

6 години ago

Забудьте про пільги: пенсіонерів зроблять ще біднішим – за що тепер змусять заплатити

Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…

6 години ago

Грабіжницькі націнки: магазини штучно завищують ціни на основні продукти

Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…

6 години ago

Від мобілізації не втекти: дані, які важко заперечити – скільки українців ще призвуть

Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн ​​чоловіків віком від 25…

6 години ago

За американське авто можуть відібрати права: на що звернути увагу

В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…

6 години ago

Відповідь обов’язково буде: у Москві брязкають зброєю, сиплють погрозами та лякають світ Путіним

Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…

7 години ago