Таємнича субстанція, якою вкриті 3600-річні мумії, виявилася найдавнішим сиром у світі

Таємнича біла субстанція, розмазана по головах і шиях 3600-річних мумій у Китаї, виявилася найдавнішим сиром у світі.

Спочатку дослідники виявили загадковий матеріал, розмазаний по декількох муміях, похованих на кладовищі Сяохе в північно-західній частині Китаю в Таримській улоговині, близько двох десятиліть тому. Тепер тести ДНК показали, що таємнича липка субстанція була кефірним сиром, пробіотичним м’яким сиром, і що його було вироблено з використанням коров’ячого та козячого сиру тисячі років тому, згідно з дослідженням, опублікованим у журналі Cell.

Сир містив кілька видів бактерій і грибків, зокрема Lactobacillus kefiranofaciens і Pichia kudriavzevii, обидва з яких зустрічаються в сучасних кефірних зернах. Ці зерна являють собою “симбіотичні культури”, які складаються з суміші бактерій і дріжджів, що ферментують молоко в сир, подібно до “закваски”, згідно із заявою.

“Це найдавніший відомий зразок сиру, коли-небудь виявлений у світі. Такі продукти, як сир, вкрай складно зберігати протягом тисяч років, що робить це рідкісною і цінною можливістю”, – йдеться в заяві старшого автора дослідження Цяомей Фу, палеонтолога з Інституту палеонтології хребетних і палеоантропології Китайської академії наук у Пекіні.

Фу додав, що “вивчення стародавнього сиру в найдрібніших подробицях може допомогти нам краще зрозуміти раціон і культуру наших предків”.

Дослідники також визначили, що зерна L. kefiranofaciens були тісно пов’язані зі схожими, що походять із Тибету. Секвенуючи бактеріальні гени, дослідники змогли “відстежити, як пробіотичні бактерії розвивалися протягом останніх 3600 років”, ідеться в заяві.

“Наші спостереження показують, що культуру кефіру підтримували в північно-західному китайському регіоні Сіньцзян із часів бронзового століття”, – сказав Фу. “Ми можемо спостерігати, як розвивалася бактерія протягом останніх 3000 років. Ба більше, вивчаючи молочні продукти, ми отримали більш ясну картину стародавнього людського життя та їхньої взаємодії зі світом”.

Однак залишається невідомим, чому ці люди спочатку були покриті сиром.

Романчук Микола

Recent Posts

Куди зникають гроші: що важливо знати про ліміти в Ощадбанку

Користувачі державного банку "Ощадбанк" повідомили про проблеми з лімітами на зняття коштів, які, за їхніми…

2 хв. ago

Трампа знову «кинули»: Пакистан розпочав вогонь проти Індії

У небі над індійським містом Джамму було чути вибухи та бачили снаряди. Про це свідки повідомили агентству Reuters, передає…

10 хв. ago

СБУ затримала «злодія в законі» на прізвисько Умка – ЗМІ

Служба безпеки України затримала «злодія в законі» Сергія Олійника на прізвисько Умка. Про це, посилаючись…

19 хв. ago

Де найвища мінімальна зарплата та які країни в топі за розміром “мінімалки”

Станом на 2025 рік лідером за розміром мінімальної заробітної плати є європейська країна, яка обігнала…

28 хв. ago

Не могли вирішити, хто подзвонить Трампу. Зустріч “коаліції рішучих” у Києві стала мемом

Зустріч канцлера Німеччини Фрідріха Мерца, британського прем'єр-міністра Кіра Стармера, прем'єра Польщі Дональда Туска, президента Франції…

36 хв. ago

Неправомірні нарахування у платіжках: як вивести комунальників на чисту воду

Українці мають право виставити претензію у разі неправомірних нарахувань у платіжках чи надання їм неякісних…

43 хв. ago