Спостерігаючи за різними об’єктами в нашій Сонячній системі та за її межами, вчені знайшли докази того, що деякі з них, здається, зменшуються, включаючи Землю, повідомляє IFLScience. Земля трохи складніша за Місяць і Меркурій через її товщу атмосферу. Земля справді трохи набирає масу, оскільки щороку на нашу планету падає близько 40 тисяч тонн матеріалу – пилу та каміння. Однак це незначно порівняно з кількістю газу, який втрачається з нашої атмосфери в космос.
У фізиків є дані, що Земля втрачає близько трьох кілограмів водню щосекунди. Наша планета втрачає приблизно 95 тисяч тонн водню щороку. Також ми втрачаємо близько 1,6 тисяч тонн гелію на рік. Отже, Земля щороку стає легшою приблизно на 50 тисяч тонн. Це звучить драматично, але це втрата приблизно 0,000000000000001% від загальної маси планети. При цьому радіус Землі змінюється зі швидкістю приблизно 0,1 міліметра на рік, що дорівнює ширині людської волосини.
Місяць також зменшується
У 2010 році астрономи, досліджуючи геологію Місяця, зробили відкриття, що Місяць також зменшується. Команда виявила, що Місяць скорочувався, коли він охолоджувався, і до того ж зовсім недавно. Розмір скорочення оцінюється приблизно в 100 метрів у недавньому минулому.
У 2019 році, аналізуючи дані ряду сейсмометрів на Місяці за програмою “Аполлон”, вчені знайшли додаткові докази того, що Місяць продовжує зменшуватися через охолодження, в процесі чого на ньому виникають землетруси і нові розломи.
Меркурій теж скорочується
Ще в 1974 році місія NASA Mariner 10 пролетіла повз Меркурій і виявила докази того, що без того найменша планета в Сонячній системі, зменшується. Ці докази надійшли у вигляді кілометрових схилів, відомих як уступи по всій планеті. Вони спричинені розломами під уступами, які називаються насувами, коли планета стискається внаслідок теплового охолодження.
Оскільки надра Меркурія стискаються, його кора має все менше площі для покриття. Вона реагує на це утворенням насувних розломів, коли одна ділянка рельєфу наштовхується на сусідню місцевість. Це схоже на зморшки, які утворюються на яблуці, коли воно старіє. У 2014 році було підраховано, що планета скоротилася приблизно на 7 кілометрів.
Однак у дослідженні 2023 року команда знайшла докази того, що скорочення планети ще не закінчилося, оскільки Меркурій продовжує охолоджуватися. Стиснення планети відбувається й сьогодні.