У вересні 2023 року вчені виявили таємничий сейсмічний сигнал, який тривав дев’ять днів поспіль. Міжнародна команда експертів цілий рік вивчала загадкові явища та нарешті опублікувала висновки дослідження.
З’ясувалося, що у Східній Гренландії вершина гори обвалилася в море і викликала мегацунамі заввишки близько 200 метрів. Гігантська хвиля гойдалася туди-сюди у вузькому фіорді протягом дев’яти днів, створюючи сейсмічні хвилі, які відбивалися крізь земну кору, спантеличивши вчених у всьому світі, пише EurekAlert.
“Коли ми вирушили в цю наукову пригоду, усі були спантеличені, і ніхто не мав навіть найменшого уявлення, що спричинило цей сигнал. Ми знали лише те, що це якось пов’язано зі зсувом. Нам вдалося вирішити цю загадку лише завдяки величезним міждисциплінарним і міжнародним зусиллям”, – сказав провідний автор дослідження, геолог з Геологічної служби Данії та Гренландії (GEUS) Крістіан Свенневіг.
За словами науковців, зміни клімату створили основу для зсуву, адже льодовик розтанув біля підніжжя гори. Це дестабілізувало понад 25 мільйонів кубічних метрів каміння та льоду – достатньо, щоб заповнити 10 000 плавальних басейнів олімпійського розміру – що в кінцевому підсумку врізалося в море.
Вчені попереджають, оскільки через кліматичні зміни полярні регіони Землі продовжують танути, це може призвести до збільшення кількості руйнівних зсувів, таких як цей.
Коли мережі сейсмічного моніторингу вперше виявили цей сигнал у вересні 2023 року, це викликало здивування з двох основних причин. По-перше, сигнал був зовсім не схожий на метушливу хвилю, яку видають землетруси на сейсмографах. По-друге, сигнал залишався сильним протягом кількох днів поспіль, коли більш поширені сейсмічні події слабшають швидше.
Глобальна спільнота вчених почала активно обговорювати в інтернеті те, що могло спричинити дивні сейсмічні хвилі. У ході дискусії з’явилися повідомлення про величезний зсув у віддаленому гренландському фіорді, який стався 16 вересня, приблизно в той час, коли вперше було виявлено сейсмічний сигнал.
Щоб з’ясувати, чи можуть ці два явища бути пов’язані між собою і яким чином, науковці об’єднали сейсмічні записи з усього світу, польові вимірювання, супутникові зображення та комп’ютерне моделювання, щоб реконструювати надзвичайні події.
Команда експертів, що складається з 68 вчених із 41 дослідницької установи, під керівництвом Крістіана Свенневіга з Геологічної служби Данії та Гренландії, проаналізувала супутникові та наземні зображення, щоб задокументувати величезний об’єм каміння та льоду під час зсуву. Вони також проаналізували сейсмічні хвилі, щоб змоделювати динаміку та траєкторію кам’яно-льодової лавини, коли вона рухалася вниз по льодовиковій ущелині до фіорду.
Щоб зрозуміти цунамі дослідники використовували суперкомп’ютери для створення симуляції подій із високою роздільною здатністю.
Результати дослідження демонструють складні, каскадні небезпеки, пов’язані зі зміною клімату в полярних регіонах. Хоча під час зсуву та мегацунамі в цьому районі не було людей, хвилі знищили інфраструктуру на порожній дослідницькій станції на острові Елла вартістю близько 200 000 доларів. А ще цей фіорд знаходиться поблизу маршруту, який зазвичай використовують круїзні судна.
Тож експерти наголошують, що це що підкреслює необхідність моніторингу полярних регіонів у міру прискорення зміни клімату.