Новий вид грибів, які використовують золото у процесі метаболізму, відкрили вчені. Це відкриття може назавжди змінити геологічну розвідку нових золотих родовищ та планування переробки золотоносних порід у космосі, пише earth.com .
Першим у світі дослідникам з Австралії вдалося довести, що грибок штаму Fusarium oxysporum використовує мікрочастинки золота, коли вибудовує грибницю. Виявляється, що в золотоносних ґрунтах грибок почувається значно краще і швидше розвивається. За допомогою метаболізму, виділяючи спеціальні ферменти, грибок трансформує частки золота. Вчені припустили, що грибки виділяють особливі полісахариди та білки, які відновлюють іони металів та зберігають отримане золото у стабільній формі у вигляді наночастинок.
Таким чином золото перетворюється на матеріал, придатний для зростання міцелію – особливих ниток, з яких складається грибниця. Згодом золото накопичується всередині міцелію і навіть осідає на нитках.
“Золото настільки хімічно неактивне, що цей тип взаємодії незвичайний і дивовижний”, – зазначив провідний дослідник доктор Цин Боху .
Практичне значення нового відкриття величезне. Золото – інертний метал та майже не реагує з іншими сполуками чи живими організмами. Результати відкриття можуть допомогти геологам виявити нові підземні родовища.
Геологорозвідувальні компанії традиційно аналізували рослини, ґрунти і навіть воду, щоб виявити багаті золотом райони, але використання золотошукаючих грибів відкриває можливості для більш вузького та екологічного підходу.
Більше того, обговорюється можливість використати грибок під час видобутку золота у космосі. Відомо, що на астероїдах цього дорогоцінного металу значно більше, ніж у земній корі.
Дослідники припускають, що колонії мікроорганізмів можуть допомогти розщеплювати метал у орбітальних породах.
Якщо грибок зможе розмножуватися та переробляти метали в умовах низької гравітації та мінімального живлення, це може змінити планування видобутку ресурсів далеко від Землі.