Усередині прибульця з космосу виявлено частинки ранньої Сонячної системи: їм 4,5 млрд років

Сонячна система утворилася з диска, що складався з пилу і газу, приблизно 4,5 млрд років тому і її первинні будівельні блоки сильно змінилися під впливом випромінювання і плазми Сонця. Тому основні компоненти цього первісного диска важко виявити, але не неможливо. Що і довели автори нового дослідження, опублікованого в журналі Science Advances, пише ScienceAlert.

Учені виявили всередині метеорита NWA 14250, який упав на Землю ще 6 років тому, сліди речовини, яка, як вони вважають, виникла в протопланетному диску 4,5 млрд років, коли формувалася Сонячна система. Це відкриття допоможе краще зрозуміти історію найближчого космосу, що оточує нас.

Сонце, як і інші зірки, виникло з хмари, що складалася з газу і пилу. Щільніша ділянка цієї хмари стиснулася під дією гравітації, і було створено нашу зірку, яка потім почала притягувати до себе матерію, що залишилася, для набору маси. Коли Сонце повністю сформувалося, то навколо нього залишився протопланетний диск з газу і пилу, з якого були створені планети, астероїди і комети.

Астрономи вважають, що сферична структура, яка оточує Сонячну систему під назвою Хмара Оорта, де знаходяться різні крижані об’єкти, зокрема й довгоперіодичні комети, залишилася майже в незмінному вигляді з часів народження Сонячної системи. Тобто саме там знаходиться первинна речовина, з якої було створено оточення Сонця, тобто протопланетний диск.

Довгоперіодичні комети з Хмари Оорта іноді проникають у внутрішню частину Сонячної системи і під час зближення із Сонцем виділяють газ і пил, також від них відлітають уламки. Але їх вивчати дуже складно, адже під час потрапляння в атмосферу Землі вони зникають.

Учені виявили всередині метеорита NWA 14250, який упав на Землю ще 6 років тому, сліди речовини, яка, як вони вважають, виникла в протопланетному диску 4,5 млрд років, коли формувалася Сонячна система Фото: ScienceAlert

Водночас космос наповнений уламками астероїдів, тобто метеоритами, і іноді вони стикаються з кометами. У результаті частина речовини комет потрапляє всередину метеоритів у вигляді фрагментів, які називаються уламковими породами. Коли такий метеорит падає на Землю, то фрагменти комет можуть виявитися неушкодженими. Саме такі уламкові породи астрономи виявили всередині метеорита NWA 14250.

Автори дослідження ретельно вивчили склад метеорита і з’ясували, що деякі уламкові породи справді мають кометне походження. Тобто за допомогою таких каменів можна вивчити склад ранньої Сонячної системи, кажуть учені. Найцікавіше, виявилося, що уламкові породи нагадують ті, які були виявлені в метеоритах із зовнішньої частини Сонячної системи поблизу Нептуна, а також зразки, взяті з астероїда Рюгу.

Виявилося, що уламкові породи нагадують ті, які були виявлені в метеоритах із зовнішньої частини Сонячної системи поблизу Нептуна, а також зразки, взяті з астероїда Рюгу Фото: ScienceAlert

За словами авторів, це свідчить про те, що первинна речовина відносно поширена в Сонячній системі, а з іншого боку це свідчить про те, що склад протопланетного диска був відносно однорідним під час формування Сонячної системи.

Ольга Степанова

Recent Posts

США і Туреччина готують багатомільярдну угоду в сфері оборони

Віце-президент Торгової палати США Близького Сходу, Центральної Азії та Туреччини Дженніфер Міель заявила, що між…

3 години ago

Часів Яр: ЗСУ контратакували та вибили росіян з частини міста

ЗСУ вибили російські війська з мікрорайону «Канал» під час контратаки під Часов Яром, пише видання…

3 години ago

В Кремлі прокоментували ордери на арешт Герасимова та Шойгу

Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков прокоментував видані Міжнародним кримінальним судом (МКС) ордери на арешт Сергія…

3 години ago

Україна готова виконати вимоги Угорщини

Україна готова задовольнити вимоги Угорщини щодо нацменшин у рамках євроінтеграції. Про це повідомила віце-прем'єр-міністр із…

4 години ago

Терміни для оновлення даних ТЦК продовжувати не будуть: що відомо

Військовозобов'язані українці під час мобілізації в Україні у нормальному темпі оновлюють військово-облікові дані. Найбільша кількість оновлень…

6 години ago

Матюкатися корисно: психологи розкрили несподівані переваги лайки

Зазвичай нецензурну лайку вважають недоречною та поганою звичкою, але це може бути корисним для психічного здоров'я. Хоча матюки…

6 години ago