Один континент Землі дрейфує так швидко, що на ньому застаріли GPS-координати, – вчені

Зі шкільної парти ви знаєте, що поверхня Землі представляє собою кілька літосферних плит, які повільно рухаються в різні боки. Там, де плити стикаються – утворюються гори, а де плити розходяться – з’являються глибоченні прірви на морському дні. Але яка плита рухається найшвидше?

Як пише науковий вісник IFL Science, найбільшу швидкість переміщення сьогодні демонструє літосферна плита, на якій розташована Австралія. Загалом щороку цей континент дрейфує приблизно на 7 сантиметрів на північ. Це приблизно та швидкість, з якою ростуть ваше волосся та нігті.

Для порівняння більшість інших літосферних плит рухаються в середньому приблизно на 1,5 сантиметра на рік. Тож Австралійська плита справді є рекордсменом. 

Варто уточнити, что Австралійська плита охоплює не лише сам материк Австралія та острів Тасманія, але також Нову Гвінею, Нову Зеландію та більшу частину Індійського океану.

Якщо напрям руху Австралійської плити не зміниться, то вже за кілька десятків мільйонів років вона вріжеться у південну частину Євразійської плити навколо Південно-Східної Азії та Китаю. Наслідком може стати утворення нового великого континенту, який включатиме саму Австралію та територію, на якій розташовані численні острови на північ від неї.

Хоча цей дрейф континентів є екстремально повільним і непомітним для пересічної людини, насправді він має свій вплив на наше повсякденне життя. Так, усі ми користуємося технологіями, які базуються на використанні даних глобальної супутникової навігації (GPS або її аналоги). Однак ця система працює так, ніби континенти є нерухомими. А тому з часом, аби навігаційні системи працювали коректно, доводиться вносити поправки.

І “рухлива” Австралія відчуває це на собі. Так, у 2017 року усю сітку координат в системі GPS для Австралії довелося перерахувати заново. Бо за 23 роки, відколи її почали тут використовувати, континент змістився на 1,6 метра, і старі супутникові координати вже не відповідали тому місцю, на яке вони мали б вказувати.

Романчук Микола

Recent Posts

Вчений, який “помолодшав” на 15 років, назвав найкращий сніданок для довголіття

Генеральний директор і президент Інституту досліджень старіння імені Бака, доктор Ерік Вердін стверджує, що йому…

34 хв. ago

Вже офіційно: за порушення правил мобілізації в українців відбиратимуть житло, гроші та авто

Чоловіки, які порушують правила мобілізаційного обліку, ризикують втратити не лише кошти, а й нерухомість. Про…

43 хв. ago

Депутати готуються підняти штрафи для водіїв

В українському парламенті розглядається черговий законопроект про підвищення штрафів для водіїв. За деякі порушення, вчиненні…

51 хв. ago

Долару кінець? У Нацбанку вирішили перевести всіх на іншу валюту

Голова Національного банку України Андрій Пишний повідомив, що країна розглядає можливість відмови від використання долара…

58 хв. ago

Зміни у врученні повісток: тепер відкрутитися не вийде

Кабмін вирішив зробити систему військового обліку більш прозорою та цифровою. Тепер, якщо повістку вручили особисто на папері,…

1 годину ago

Освіта стане не по кишені: Кабмін наказав ВНЗ різко підняти ціни

Вартість навчання на контрактній формі в закладах вищої освіти в Україні злетить. Таку заяву зробив в інтервʼю ZN.UA заступник…

1 годину ago